Eski Anadolu'da Hitit ve Frig mitolojisinin müziksel unsurları
Musical elements of Hittite and Phrygian Mythology in Ancient Anatolia
  1. Tez No: 875727
  2. Yazar: AYLİN ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Eski Anadolu'da müzik, inanç sistemleriyle ilgili ritüellere yön veren bir noktadaydı. Müzik, tanrılarla ilişkili tören, ayin ve bayram gibi çeşitli uygulamaların merkezinde yer alır. Bu çalışma, Eski Anadolu'nun günlük uygulamalar ve inanç sistemlerindeki rolünü, Hitit ve Frig mitolojisine odaklanarak incelemektedir. Çalışmanın verileri, çiviyazılı tabletler ve arkeolojik bulgular aracılığıyla elde edilmiştir. Bu iki uygarlığın bayram, tören ve günlük ritüelleriyle bezeli mitolojisinde müzikal yapıların ve bu yapıların toplumlarına kattıkları özelliklerin gözlenmesi, daha ayrıntılı bir soruşturma için önemlidir. Çalışma, kültürel etkileşim yoluyla oluşturulan gelenekleri, günümüze değin aktarılan ortak bir kültürel hafızayı temsil ederek tanımlamayı amaçlamaktadır.“Eski Anadolu'da Hitit ve Frig Mitolojisinin Müziksel Unsurları”başlıklı bu tez çalışması, Anadolu'da geçen çeşitli mitolojilerin müziksel unsurları ve bunların mevcut müzik uygulamaları üzerindeki etkilerinin araştırılabileceğini öne sürmektedir. Mit, mitos ve mitoloji kavramlarının detaylı bir şekilde aktarıldığı ilk bölümde, kuramsal çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde binlerce yıldır biriken ve kutsallıkla ilintili Hitit ve Frig mitolojisinin müziksel unsurlarına, toplumlarının bayram, ayin, tanrılarla ilişkili hikâyeler ve günlük ritüelleri ele alınarak ulaşılmıştır. Son bölümde ise nesilden nesile aktarılan mitolojik anlatıların müzikle bağlantılı sembolleri, bugünün müzik kültüründe sorgulanmıştır. Sonuç olarak, Hitit ve Frig mitolojisi özelinde tanrısal figürlere ilişkin ağıt yakmalar, kutlamalar, kutsamalar ve yaşam-ölüm düalizminin döngüsel ritimleri gibi müziksel motiflerle kodlanmış sembolik anlamlar ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In ancient Anatolia, music was at the center of rituals related to belief systems. Music is central to various practices, such as ceremonies, rites, and festivals associated with the gods. This study analyses the role of music in the daily practices and belief systems of Ancient Anatolia, focusing on Hittite and Phrygian mythology. The data for the study is based on cuneiform tablets and archaeological findings. The observation of musical structures in the mythology of these two civilizations, adorned with festivals, ceremonies, and daily rituals, and the features these structures add to their societies are essential for a more detailed investigation. The study aims to identify the traditions created through cultural interaction, representing a shared cultural memory passed down to the present day. This thesis entitled“Musical Elements of Hittite and Phrygian Mythology in Ancient Anatolia”suggests that the musical elements of various mythologies in Anatolia and their effects on current musical practices can be investigated. In the first chapter, where the concepts of myth, mythos, and mythology are explained in detail, the theoretical framework is tried to be established. In the second part, the musical elements of the Hittite and Phrygian mythology, which have accumulated for thousands of years and are related to holiness, are analyzed through the festivals, rituals, stories related to gods, and daily rituals of their societies. In the last part, the musical symbols of mythological narratives passed down from generation to generation are questioned in today's music culture. As a result, Hittite and Phrygian mythology revealed symbolic meanings encoded with musical motifs such as lamentations, celebrations, blessings, and cyclical rhythms of the life-death dualism.