Türkiye'deki terör olaylarında devrimci sol örneği
  1. Tez No: 87574
  2. Yazar: ADNAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
TÜRKİYE'DEKİ TERÖR OLAYLARINDA DEVRİMCİ SOL ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Adnan ÖZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ARALIK-1999 ÖZET Ülkemizin 70'li yıllarından itibaren, dönemine göre şiddetlenen, kendi içinde ayrışan, karmaşıklaşan, toplumumuzun sosyal, ekonomik ve zihinsel yaşantısını olumsuz etkileyen dış ilişkilerimizde sorunlar doğuran“Terör Problemi”ile karşı karşıya kaldığı görülmektedir. İktidar mücadelesinden kaynaklı problemlerin ve çatışmaların ülkemizdeki toplumsal olayları etkilemediğini söylemek doğru olmayacaktır. Bu noktada, gerek sol hareketlerin gerekse diğer oluşumların salt bilimsel ilkelerle değerlendirilmesi güçleşmektedir. Özellikle 12 Mart ve 12 Eylül sonrası sağ ve sol eleştiriler dikkat çekmektedir. Bu çalışma Türkiye'deki terör olaylarında Devrimci Sol örneğini sunmayı amaçlamaktadır. Devrimci Sol genelde toplumsal ve yönetimsel ölçekli sorunları ile özelde Türkiye solunun sorunlarını içermektedir. Eylem, teknik ve taktiği bakımından gelişmişliğine rağmen, genel zihniyet zaaflarını taşımaktadır. Sol hareketlerin gelişim sürecindeki bağlantılarını, yaklaşım yanlışlıklarını devam ettirmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde belirttiğimiz tutumların saptanmasına yarayacak büyük ölçekli bir değerlendirme sunulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Devrimci Sol'un oluşumu, gelişimi, örgütsel dokusu, ideolojik ve stratejik görüşleri ile yaşadığı bölünme sorunları ve yeni bir örgüte dönüşümü eldeki veriler ışığında incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma içerisinde salt örgütsel yada salt polisiye dil kullanımından özellikle kaçınılmıştır. Ülkemizde yıllardır süren problemlerin doğru olarak algılanabilmesi, bilimsel olarak saptanabilmesi ile kapsamlı ve temel T.0. Y0KSEKİİİETSÜ KflBBlİçözümlerin oluşturulabilmesine olanak veren farklı bir çalışmanın ortaya konulması için çaba sarfedilmiştir. Kalıcı çözüm önerileri sunabilmenin ön şartının, ideolojik ve ütopik yaklaşımlardan ziyade, gerçekle barışık ve bilimsel birikime katkısı olacak olan çalışmalar olduğu düşüncesinden hareketle inceleme yapılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Terör, Türkiye Halk Kurtuluş Partisi(THKP), Devrimci Sol(Dev-Sol), Devrimci Halk Kurtuluş Partisi(DHKP) Sayfa Adedi : 140 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Sertaç BAŞEREN
Özet (Çeviri)
THE“REVOLUTIONARY LEFT”EXAMPLE IN TERRORIST ACTIONS IN TURKEY Master Thesis By Adnan ÖZDEM İR SOCIAL SCIENCES INSTITUTE OF GAZI UNIVERSITY DECEMBER -1999 ABSTRACT Turkey has been facing“Terror Problem”since 1970' s. Depending the period, it has been severe, it has been splited in itself, it has affected social, economic and mental life of our society and it has caused problems in our foreign relations. It is not true to say that government oriented problems don't affect the social events in our country. At this point, it is difficult to eveiuate neither left activities nor the others in scientific principles. Especially after March 12th and September 12th, right and left criticisms are worth to pay attention. This study is aiming to present the Revolutionary Left example in Turkish terrorist activities. Revolutionary Left involves social and administrative problems in general and Turkish left's problems in specific Although it has been developed in action, technique and tactics, it has general mental weaknesses. It has carried on connections and approach failures seen in the development process. In the first part of the study, it was attempted to present a large scale evaluation that may help to determine above mentioned attitudes. In the second part, the beginning of the revolutionary left, it's development, structure of organization, ideological and strategic opinions, split problems and becoming a new organization have been evaluated in the light of known data. In this study, it has been avoided to use an organization or police terminology. The main consideration of this study is to present an evaluation that enable us to perceive the ongoing terror problem of our country correctly, to determine it scientificly and to find basic and effective solutions for this problem. It has been kept in our mind that to be able to present long term solution advises, ideological and unrealistic approaches are to be avoided and scientific and fact-based studies should be used. Keywords : Terror, Public Salvation Party of Turkey (PSPT), Revolutionary Left (Rev-Left), Revolutionary Public Salvation Party (RPSP) Page : 140 Thesis Manager : Ass. Prof. Dr. Sertac BASEREN