Using television programmes in English as a source of authentic EFL video materials: A study on students and teachers attitudes
İngilizce yayınlanan televizyon prgramlarının İngilizce yabancı dil derslerinde otantik video materyali olarak kullanılması: Öğrenci ve öğretmen yaklaşımı üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 87575
  2. Yazar: GÜLTEKİN BORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
164 ÖZET Son yıllarda, öğrenilecek yabancı dilin dilsel ve dil ötesi özelliklerini ve kültürünü aslına uygun ve etkili bir şekilde sunduğu için o yabancı dilde yayınlanan televizyon yayınlarından yabancı dil derslerinde yararlanılması önerilmektedir. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü, ingiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalında seçmeli ders olarak müfredatta yer alan 314 Konuşma Becerileri dersine katılan öğrencilerin BBC Prime ve CNN gibi İngilizce yayınlanan kanalların programlarından hazırlanmış video aktivitelerine yaklaşım ve tutumları ölçülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin ve İngilizce öğretim elamanlarının yaklaşımları arsındaki farkların veya benzerliklerin ortaya çıkması için aynı anabilim dalında ve Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Hazırlık Okulunda Görevli İngilizce öğretim elamanlarının otantik ders malzemelerine ve televizyonun otantik ders malzemesi olarak kullanılmasına karşı tutumları da ölçülmüştür. Çıkan sonuçlara göre öğrencilerin hazırlanmış olan video aktivitelerine tutumları olumludur, öğretim elamanlarının televizyonun otantik ders malzemesi olarak kullanılmasına ve diğer otantik malzemelere karşı tutum ve yaklaşımlarının da olumlu olduğu ortaya çıkmıştır. İki guruba ait tutumların benzerliğine rağmen belirtilen anabilim dalında ve hazırlık okulunda otantik ders malzemelerinden bazıları çok az, bazıları da nadiren kullanılmaktadır. Hazırlanan tez sunuş ve sonuç bölümlerinin yanı sıra beş bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde kaynak taramasından elde edilen konuyla ilgili bilgiler sunulmaktadır; 2. Bölümde video ve televizyonun ingilizce'nin yabancı165 dil olarak ögretilmesindeki gerekliliği vurgulanmaktadır; 3. Bölüm bu araştırmanın uygulanmasında izlenen yolu açıklamaktadır; 4. Bölümde hazırlanan video derslerinde kullanılan öğrenci çalışma ve alıştırmaları sunulmaktadır; 5. Bölümde ise bu çalışmanın verilerinin analizi ve yorumu yer almaktadır. T.G. YÜKSEKÖĞRETİM KUflttUı DOKÜMANTASYON MERftZİ
Özet (Çeviri)
163 ABSTRACT In recent years, television programmes, which are produced for native speakers' use, are offered as authentic materials to be exploited for EFL purposes since they can efficiently introduce the target culture, linguistic and paralinguistic features of the target language. This study aims at revealing Gazi University TEFL students' attitudes to eight video activities in which fragments of real television programmes broadcast in English by CNN and BBC Prime through cable TV are used. This study also aims at revealing Gazi University EFL instructors' attitudes to authentic materials and using television programmes as authentic video activities so that the similarities and discrepancies between the students' attitudes and the instructors' attitudes emerge. The students' attitudes to the video activities, in which television programmes were used, have been found to be positive. As the results denote, the instructors' attitudes to such activities and other authentic materials are also positive. In spite of this overlap, authentic materials are not used at the TEFL Department of Gazi Faculty of Education, Gazi University. This dissertation has five chapters besides introduction and conclusion. Chapter 1 provides the theoretical background and the relevant literature to the study. Chapter 2 displays the reasons for using video and television. Chapter 3 explains the methodology employed in this research. Chapter 4 includes the task sheets of the eight video activities designed for this study. Chapter 5 presents the analysis and interpretation of the necessary data collected for this study.