Türkiye 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi adaylarının Twıtter kampanya analizi
Twitter campaign analysis of Türkiye 2023 Presidential election candidates
  1. Tez No: 875757
  2. Yazar: AYKUT AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTÜRK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Değişen toplum ve teknolojiler, siyasal iletişime de yön vermektedir. Bu doğrultuda sosyal medya, siyasal iletişimin en önemli araçlarından biri haline gelmiştir. Siyasiler ve partiler bu yeni mecraları seçmenlerine ulaşmak için birer aracı olarak kullanmaya başlamıştır. İnternete taşınan propaganda süreci, cadde ve meydanlara alternatif yeni birer çalışma alanı haline gelmiştir. Bu araştırma, popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'ın (X) propaganda süreci ve siyasal iletişim açısından etkinliğini ölçmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın kapsamı doğrultusunda seçime katılan adaylar olan Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Oğan ve Muharrem İnce'nin 30 Nisan ve 30 Mayıs arasındaki Twitter kullanımları analiz edilmiştir. Toplanan veriler üzerinden içerik analizi yapılarak, adayların sosyal medya kullanımı anlamlı sonuçlar haline getirilmiştir. Buna göre; seçim sürecinde kendilerini nasıl ifade etmeyi tercih ettikleri, hangi yöntemleri kullandıkları veya bunu ne sıklıkla yaptıkları belirlenerek yürüttükleri kampanyanın etkinliği ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changing societies and technologies are also shaping political communication. In this context, social media has emerged as one of the most significant tools of political communication. Politicians and parties have begun to utilize these new platforms as intermediaries to reach out to their constituents. The propaganda process, now transferred to the internet has transformed into alternative working spaces, diverging from traditional street and square settings. This research aims to measure the effectiveness of Twitter (X) one of the popular social media platforms in the propaganda process and political communication. Within the scope of the study the Twitter usage of candidates participating in the election namely Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Oğan and Muharrem İnce, between April 30 and May 30 was analyzed. Through content analysis conducted on the collected data, the candidates social media usage was rendered into meaningful insights. Accordingly an attempt was made to measure the effectiveness of their campaigns by determining how they chose to express themselves during the election process what methods they employed and how frequently they did so.