Siyasal iletişim aracı olarak dijital medya: 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi örneği
Digital media as a means of political communication: Example of 2023 Turkish Presidential Election
- Tez No: 1005620
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo, Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimleri bağlamında, cumhurbaşkanı adaylarının X (Twitter) platformunu siyasal iletişim aracı olarak nasıl kullandıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Gündem belirleme kuramı çerçevesinde yürütülen çalışmada, Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan'ın seçim kampanya döneminde (17 Mart–28 Mayıs 2023) X platformundaki iletişim pratikleri nitel içerik analizi yoluyla değerlendirilmiştir. Nitel yöntemin tercih edilmesinin temel nedeni, adayların dijital iletişim stratejilerinin yalnızca nicel verilerle değil, bağlamsal ve söylemsel düzeyde anlaşılması gerekliliğidir. Veriler, MAXQDA programı aracılığıyla sistematik biçimde analiz edilmiş ve dört ana tema ile 23 alt tema belirlenmiştir. Erdoğan'ın stratejisinde, hükümetin görünür projeleri (şehir hastaneleri, konut teslimleri, savunma sanayi yatırımları) ön plana çıkarılmış; mevcut politikaların devamlılığı vurgulanmıştır. Ancak, demokratikleşme ve hukukun üstünlüğü gibi meseleler geri planda kalmıştır. Kılıçdaroğlu'nun söylemlerinde toplumsal uzlaşı, birlik ve demokratik dönüşüm temaları etrafında şekillenmiş; buna karşın somut ekonomik ve teknolojik vizyonun eksikliği dikkat çekmiştir. Oğan'ın iletişimi ise sistem eleştirisi ve milliyetçi vurgular ekseninde ilerlemiş; özellikle“adil seçim”söylemleri ve sembolik kimlik temsilleri öne çıkarken, sosyal politika alanındaki sessizlik göze çarpmıştır. Çalışmanın önemli bir bulgusu, üç adayın da Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek bazı stratejik alanlarda yetersiz içerik sunmuş olmalarıdır. Bu durum, dijital siyasal iletişimin gündelik polemikler ve kimlik temelli mesajlarla sınırlı kaldığını ve seçmenle derinlikli bir bağ kurmada başarısız kalındığını göstermektedir. Ayrıca, adayların X platformunu büyük ölçüde tek yönlü mesaj aktarım mecrası olarak kullanmaları; etkileşim, katılım ve genç seçmenlerle diyalog kurma potansiyelini büyük ölçüde göz ardı ettiklerini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, dijital medyanın seçim süreçlerinde artan önemine karşın, etkili kullanımının hâlâ sınırlı kaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze how the presidential candidates in the 2023 Turkish Presidential Elections used the X (Twitter) platform as a political communication tool. Within the framework of agenda-setting theory, the research examines the communication practices of Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, and Sinan Oğan during the official campaign period (March 17–May 28, 2023) on the X platform through qualitative content analysis. The qualitative method was chosen to allow for a contextual and discourse-level understanding of the candidates' digital communication strategies beyond quantitative metrics. The data were systematically analyzed using MAXQDA software, resulting in the identification of four main themes and 23 sub-themes. Erdoğan's strategy centered on visible government achievements (city hospitals, housing deliveries, defense industry investments), emphasizing policy continuity. However, issues such as democratization and the rule of law remained in the background. Kılıçdaroğlu's discourse focused on themes of social consensus, unity, and democratic transformation; nonetheless, the lack of a concrete economic and technological vision was notable. Oğan's communication was built around systemic criticism and nationalist rhetoric; while“fair election”discourse and symbolic identity representations stood out, his silence on social policy was striking. A significant finding is that all three candidates provided insufficient content on several strategic areas shaping Turkey's future. This indicates that digital political communication remains limited to daily polemics and identity-based messages, failing to establish a meaningful connection with the electorate. Furthermore, candidates largely used the X platform as a one-way message transmission channel, ignoring the potential for interaction, participation, and dialogue with young voters. These findings show that despite the increasing role of digital media in electoral processes, its effective use remains limited.