Mecmû'a-i Eş'âr Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi 034127 (Vr. 68b-138a) (İnceleme-tenkitli metin)
Mecmu'a-i Eş'ar Yapı Kredi Sermet Çifter Research Library 034127 (Vr. 68b-138a) (Review-critical text)
  1. Tez No: 875758
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAĞLA TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ESAT HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Klasik Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan şiir mecmuaları, son dönemlerde araştırmacıların da üzerinde hassasiyetle çalıştıkları klasik şiir geleneğinin değerli kaynaklarıdır. Klasik Türk edebiyatının anlaşılması ve yorumlanması, geçmiş dönemin kültürel tarihine dair bilgiler sunması bakımından önem arz etmektedir. Divanlara girmemiş şiirleri, dönemin gözde şairlerini, günümüzde ismi artık unutulmuş şairleri, farklı tondan ve farklı üsluplardan şairlerin tek eserden bize seslenmesi bakımından kıymetli eserlerdir. Mecmuaların yukarıda sıralanan önemine binaen yapılan bu çalışmada, Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi'nde 034127 demirbaş numarasında kayıtlı“Mecmû'a-i Eş'âr”başlıklı eserin 68b-138a varak aralığı ele alınmıştır. İncelemeye alınan bölümde 15., 16. ve 17. yüzyıl şairleriden 108 ayrı isim bulunmakta ve bu şairlerin 274 gazeli, 2 murabbası, 2 terci-i bendi, 2 müseddesi, 1 mu'aşşeri ve 1 muhammesi olmak üzere toplamda 282 şiiri bulunmaktadır. Giriş bölümünden sonra iki ana başlıktan oluşan çalışmamın ilk bölümünde mecmuaların edebiyat tarihi içerisindeki yeri ve önemi ile Mecmû'a-i Eş'âr'ın özelliklerine değinilmiştir. İkinci bölüm ise eserdeki şiirlerin divanlarda yer alan şekilleriyle karşılaştırılarak okunması neticesinde oluşturulan tenkitli metni içermektedir.
Özet (Çeviri)
Poetry collections, which have an important role in classical Turkish literature, are valuable sources of the classical poetry tradition, which researchers have recently studied with sensitivity. Understanding and interpreting classical Turkish literature is important in terms of providing information about the cultural history of the past period. They are valuable in terms of presenting poems that were not included in the Divans, the favorite poets of the period, poets whose names are forgotten today, poets of different tones and different styles from a single work. In this study, which is based on the above-mentioned importance of Mecmuas, the 68b-138a leaf range of the work titled“Mecmû'a-i Eş'âr”registered in Yapı Kredi Sermet Çifter Research Library with the inventory number 034127 is analyzed. In the section analyzed, there are 110 different names from the 15th, 16th and 17th century poets and these poets have a total of 282 poems, including 274 ghazals, 2 murabbas, 2 terci-i bendi, 2 museddesi, 1 mu'ashşeri and 1 muhammas. In the first part of my study, which consists of two main headings after the introduction, the place and importance of mecmuas in the history of literature and the characteristics of Mecmû'a-i Eş'âr are mentioned. The second part includes the critical text of the poems in the work, which was created as a result of reading the poems by comparing them with their forms in the divans.