Lise düzeyinde mesleki turizm eğitimi alan öğrencilerin işletme beceri eğitimine yönelik algılarının incelenmesi
Investigation of the perceptions of students taking vocational tourism education at high school level towards business skills education
  1. Tez No: 875764
  2. Yazar: SAMET KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Turizm, Technical Education, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma; lise seviyesinde mesleki turizm eğitimi edinen öğrencilerin beceri eğitimine dair algılarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda demografik bilgi formu ve beceri eğitimine bakış ölçeğinden meydana gelen anket formu; Kocaeli ilinde mesleki turizm eğitimi veren 5 ayrı lisenin 11. ve 12. Sınıflarında eğitim gören 233 öğrencisine gönüllü olarak uygulanmıştır. Toplanan veriler bilgisayar programıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda turizm öğrencileri beceri eğitimine yönelik genel algılarının orta düzeyde, olduğu saptanmıştır. En düşük algılarının imkanlara ulaşım boyutunda, en yüksek algılarının ise ortamla ilgili kişisel algı boyutunda olduğu görülmüştür. Öğrencilerin beceri eğitimine yönelik algılarının cinsiyetlerine ve beceri eğitimi alınan işletmenin kamuya ya da özel sektör olmasına göre farklılık göstermediği, diğer değişkenler olan öğrencilerin yaşlarına, bölümlerine, sınıflarına, beceri eğitimi yapılan işletmeye göre farklılıkların bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the perceptions of high school vocational tourism students about skills training. For this purpose, a questionnaire consisting of a demographic information form and a scale of perception of skills training was voluntarily applied to 233 students studying in the 11th and 12th grades of 5 different high schools providing vocational tourism education in Kocaeli province. The collected data were evaluated with a computer program. As a result of the research, it was determined that tourism students' general perceptions towards skills training were at a medium level. It was seen that the lowest perceptions were in the dimension of access to opportunities and the highest perceptions were in the dimension of personal perception about the environment. It was seen that students' perceptions towards skills training did not differ according to their gender and whether the organization where the skills training was received was public or private sector, while there were differences according to the other variables such as students' ages, departments, classes, and the organization where the skills training was performed.