Edirne ili Havsa ilçesi Bulgaristan göçmeni Türklerinde evlenme geçiş dönemi
Havsa district of Edirne province transition period of marriage among Turkish immigrants from Bulgaria
  1. Tez No: 875765
  2. Yazar: GÜLSEN CABAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY ZAVOTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan bu çalışmada Bulgaristan'dan göç ederek Edirne ilinin Havsa ilçesinin farklı köylerine yerleşen Bulgaristan Türklerinin evlenme geçiş dönemindeki inanış ve uygulamaları ele alınmıştır. Toplumların önemli geçiş dönemleri; doğum, evlenme ve ölüm olarak incelenmektedir. Bu geçiş dönemlerinden evlenme geçiş döneminde yer alan evlenme öncesi, evlenme sırası ve evlenme sonrası uygulanan adetler, gelenekler, inançlar ve uygulamalar tespit edilmiştir. Bu bağlamda kültürün değişken bir olgu olduğu yapılan çalışmalarda görülmektedir. Toplumların değişen hayat koşullarında var olan kültür örüntülerinde yeni formlar ortaya çıkmaktadır. Türk kültür dairesi içerisinde yer alan Bulgaristan Türleri göç etmeden önce yaşadıkları bölgede var olan kültürel değerlerinin birçoğunu korumakta, zaman ve mekân değişimi ile beraber bu kültürel unsurlara yenilerini eklemektedirler. Evlenme geleneği aşamaları içerisinde yer alan öncesinde kız görme ile başlayan ve kız isteme, nişan, nikâh düğün ve düğün sonrası adet inanma ve ritüellerin yaşadığı; bunlarla ilgili sözlü halk edebiyatı ürünlerin verildiği ve geçmişten günümüze taşıyarak yaşattıkları görülmektedir. Bu uygulamalar içerisinde özellikle geleneksel kıyafetler, düğün müzikleri, her bir aşamada uygulanan adet ve gelenekler kültürel süreklilik adına toplumsal bir bilinçle devam ettirildiği görülmektedir. Bunun yanında teknolojinin gelişmesi, şehirleşmenin bölgede etkilerinin artması gibi sebeplerle yaşanan değişimden evlenme geleneği de etkilenmekte ve ihtiyaç duyulmayan adet ve gelenekler unutulmaktadır. Bu amaçla çalışma sırasında önceden nelerin, nasıl yapıldığı; şimdi nelerin, nasıl yapıldığının tespiti de yapılmaya çalışılmıştır. Geçmişten günümüze süregelen evlenme gelenekleri hızla değişen yaşam standartlarında unutulmakta ve kaybolmaktadır. Çalışmada, unutulmaya yüz tutmaya başlayan evlenme geleneklerini yazılı hale getirip bu çalışmanın gelecek nesillere kaynaklık etmesi umulmaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde; araştırmanın konusu, amacı, kapsamı ve yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Uygulamaların somutlaştırılması adına bazı örnekler fotoğraflarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the beliefs and practices of the Bulgarian Turks, who migrated from Bulgaria and settled in different villages of Havsa district of Edirne province, in the marriage transition period are discussed. The significant transition periods of societies are analyzed such as birth, marriage, and death. Among these transition periods, the customs, traditions, beliefs and practices applied before, during and after marriage in the marriage transition period have been identified. In this context, it is seen in the studies that culture is a variable fact. New forms emerge in the cultural patterns that exist in societies' changing living conditions. The Bulgarian Turks, who are within the Turkish cultural circle, preserve many of the cultural values that existed in the region where they lived before they immigrated, and add new ones to these cultural elements with the change of time and place. It is seen that the customs, beliefs and rituals that take place in the stages of the marriage tradition, starting with seeing the girl before, asking for a girl, engagement, wedding, marriageand post-wedding customs, beliefs and rituals are experienced; oral folk literature products related to them were made and it is seen that they are kept alive by carrying them from the past to the present. Among these practices, it is seen that especially traditional clothes, wedding music, customs and traditions applied at each stage are continued with a social consciousness for cultural continuity. In addition to this, the marriage tradition is also affected by the changes experienced due to reasons such as the development of technology and the increase in the effects of urbanisation in the region, and customs and traditions that are not needed are forgotten. For this purpose, during the study, it was tried to determine what was done before and how, and what is being done now and how. Marriage traditions from the past to the present are being forgotten and lost in rapidly changing living standards. It is hoped that this study will serve as a resource for future generations by documenting marriage traditions that are beginning to be forgotten. In the introduction part of the research; information about the subject, purpose, scope and methods of the research has been given. Some examples are supported with photographs in order to concretise the applications.