Konut piyasasında asimetrik enformasyonun analizi: Oyun teorisi yaklaşımı
Analysing asymmetric information in the housing market: Game theoretic approach
- Tez No: 875763
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Konut piyasaları, barınma gibi temel bir insan ihtiyacını karşıladığından dolayı insanların bir ev sahip olmaları zorunluluk haline gelmiştir. Konut emlak piyasalarındaki dinamikler, ulusal ekonomilerin döngüsel performansı üzerinde de önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Bununla birlikte, konut emlak piyasaları da karmaşıktır. Piyasadaki koşullar ,ev kiralama piyasası, ev sahibi olma piyasası ve ev inşa etme piyasası bunlar arasındaki etkileşimler tarafından belirlenmektedir.Bu piyasaların her birindeki talep ve arz koşulları önemlidir. "Oyun teorisi, sosyal bilimin rasyonel yönü için bir tür şemsiye veya 'tek alan' teorisidir; burada 'sosyal', insan ve insan olmayan oyuncuları içerecek şekilde geniş yorumlanmaktadır.Akerlof'tan (1970) yılından bu yana ekonomistler, bilgi asimetrisinin kullanılmış mal piyasalarında ortaya çıkan ters seçim sorununu incelemişlerdir. Bu nedenle, alıcıların genellikle görmeden satın aldıkları kullanılmış malların kalitesi bilinmezlik oluşturmaktadır. Tezin oyun bölümümde müteahhit ile alıcı arasında geçen asimetrik bilgi varsayımı ile gayrimenkul piyasasında alıcı ve satıcı tarafından hakimiyeti öğretmek, asimetrik bilgiyi dengelemek amacıyla kurulan oyunun modellenmesi incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda alıcı ve satıcı arasında dengenin bulunduğu ve bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since housing markets fulfil the basic human need for shelter, it has become a necessity for people to own a home. The dynamics in residential property markets also have a significant impact on the cyclical performance of national economies. However, residential property markets are also complex. The conditions in the market are determined by the interactions between the rental market, the home ownership market and the home building market, and the demand and supply conditions in each of these markets are important. "Game theory is a kind of umbrella or 'single field' theory for the rational aspect of social science, where 'social' is interpreted broadly to include human and non-human players. Since Akerlof (1970), economists have studied the problem of adverse selection arising in markets for goods where information asymmetry is exploited. Hence, the quality of used goods, which buyers often buy sight unseen, is unknown. In the game section of the thesis, the modelling of the game between the contractor and the buyer, which is established by the buyer and the seller in the real estate market with the assumption of asymmetric information, in order to teach dominance and balance asymmetric information, is examined. As a result of the study, it is determined that there is and is not an equilibrium between the buyer and the seller.