Türkiye'de büyükşehir belediyelerinin mali bağımlılığı; 6360 sayılı Kanun üzerinden bir değerlendirme
The fiscal dependence of metropolitan municipalities in Turkey: An evaluation based on Law No: 6360
- Tez No: 875767
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Siyasal Bilimler, Public Administration, Finance, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Türkiye'deki büyükşehir belediyelerinin dönüşümü, 1980'lerde başlayan neoliberal politikalar ve bunun devamında yaşanan yasal düzenlemelerle şekillenmiştir. Özellikle 6360 sayılı Kanun ile tüm büyükşehir belediyelerinin sınırları il geneline yayılmış, merkezi ve yerel yönetim arasındaki yetki dengeleri yeniden tanımlanmıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bu yapı daha da merkezileşmiş, yerel yönetimlerin mali ve idari bağımsızlıkları üzerindeki merkezi kontrol artmıştır. Bu çalışma, büyükşehir belediyelerinin mali yapılarını, kaynak yönetimini ve hizmet sunum stratejilerini incelerken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı gibi kurumların oluşturulmasının bu süreçteki rolünü de analiz etmektedir. Anılan süreçleri yakın tarih açısından kavrayabilmek adına büyükşehir belediyelerinin mali durumları ölçüsünde hareket kabiliyetini gösteren mali tabloları ve oran analizi kullanılarak, uygulamaya giren birçok kanun ve kanun değişikliği ile kırılma noktası olarak kabul edilebilecek olaylar değerlendirilmiştir. Bu yönüyle söz konusu araştırma, büyükşehir belediyelerinin kaynaklarını nasıl yönettiği, hizmetlerini nasıl finanse ettiği ve ekonomik sürdürülebilirlik açısından karşılaştıkları zorlukları anlayabilmek açısından önemlidir. Tez, Türkiye'de yerelleşme ve merkezileşme arasındaki gerilimleri anlamak için ciddi ipuçları sunmaktadır. Devletin ve yerelin yönetim sisteminin değişimi açısından büyükşehir belediyelerini incelemek, yaratılan sistem deregülasyonunu ve uygulanan çelişkili politikaları açıklamak açısından da fikir verici olacaktır.
Özet (Çeviri)
The evolution of metropolitan municipalities in Turkey has been shaped by neoliberal policies that started in the 1980s and subsequent legal regulations. Especially with Law No. 6360, the borders of all metropolitan municipalities were spread throughout the province and the balance of authority between the central and local government was redefined. With the Presidential Government System, this structure has become more centralized and central control over the financial and administrative independence of local governments has increased. While this study examines the financial structures, resource management and service delivery strategies of metropolitan municipalities, it also analyzes the role of the establishment of institutions such as the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change in this process. In order to understand the mentioned processes in terms of recent history, many laws and changes in the law that came into force and events that can be considered as breaking points were evaluated by using the financial statements and ratio analysis that show the mobility of the metropolitan municipalities according to their financial situations. In this respect, the research in question is important in terms of understanding how metropolitan municipalities manage their resources, how they finance their services, and the challenges they face in terms of economic sustainability. The thesis offers serious clues to understand the tensions between localization and centralization in Turkey. Examining metropolitan municipalities in terms of the change in the state and local management systems will also be insightful in terms of explaining the system deregulation created and the contradictory policies implemented.