Müzede Antik Yunan mitolojisinin yaratıcı drama yöntemiyle işlenmesinin öğretmen adaylarının müzeye karşı tutumuna ve öz yeterlilik inancına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of teaching Ancient Greek mythology with the creative drama method on pre-service teachers' attitudes towards and self-efficacy beliefs about museum education
- Tez No: 875774
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Antik Yunan mitolojisi, Yunan Tanrıları, Tanrıçaları ve kahramanları hakkındaki hikâyelerden oluşan sözlü edebiyatla yaratılmış ve yaygınlaşmış bir alanı ifade etmektedir. Antik Çağ döneminin özelliklerine bakıldığında ise insanların tanrılara duyduğu korkuyu, hayranlığı ve içinde bulunduğu gizemlerle dolu evreni ritüeller aracılığıyla ifade etmeye başladıkları görülmektedir. Ritüeller; bünyesinde bulundurduğu dans, müzik, oyun, maske ve giysiler kullanılarak Antik Yunan tiyatrosunda acıma ve korku duygularını öne çıkararak tragedyaların oluşmasına yol açmışlardır. İlk çağlardan bu yana mitoloji; destanların, tragedyaların, tiyatronun ve dramanın yararlandığı bir kaynak görevini üstlenmiştir. Müzelerde, mitolojinin somut örneklerinin yaşam bulduğu mekânlar olarak önemli bir işlev görmektedir. Yunan mitolojisi, müzelerde yaratıcı drama gibi etkileşimli yöntemler aracılığıyla yaşantısal bir öğrenme ortamı yaratılarak genç kuşaklara aktarılabilir. Müzelerde, nesnelerin öyküsüne odaklanılarak mitolojik öykülerin canlandırılması yoluyla geçmiş ve bugün arasında önemli bağlar kurulabilir. Bu çalışma, Antik Yunan mitolojisinin müzelerde yaratıcı drama yöntemiyle işlenmesinin öğrencilerin, müzeye karşı tutumuna ve öz yeterlilik inancına etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Yarı deneysel desenin kullanıldığı bu çalışmada karma yöntem türlerinden yakınsayan desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak nicel veri toplamada deneysel uygulama öncesinde müzelere karşı tutum ölçeği, öz yeterlilik inancı ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonrası aynı ölçeklere son test olarak uygulanmıştır. Araştırmada nitel ölçme aracı olarak yedi sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanmıştır. Veriler analiz edilirken nicel verilerde uygulanan ön ve son test verileri normal dağıldığından bağımsız t testi ile analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizinde ise tümevarımsal içerik analizi kullanılarak yapılan görüşmelerde kod ve temalar belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Ege Bölgesi'nde bulunan bir üniversitede görev yapan sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenliği bölümünde öğrenim gören çalışmaya gönüllü olarak katılan 21 kişi oluşturmuştur. Araştırmada uygulama yeri olarak ise Muğla Üniversitesi Yaratıcı Drama Salonu, Muğla Üniversitesi Kopya Heykeltıraşlık Eserleri Müzesi (KHEM) ve Aphrodisias antik kentinde bulunan Heykel Müzesi kullanılmıştır. Araştırmada sonucunda öğretmen adaylarının müze eğitimine yönelik tutumlarında ve öz yeterlilik inançlarında anlamlı bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma sonucu antik Yunan mitolojisine yönelik gerçekleştirilen yaratıcı drama yönteminin öğretmen adaylarının müze eğitimine ve Yunan mitolojisine yönelik tutumlarını geliştirmede etkili olduğu görülmüştür. Nitel verilerden elde edilen sonuçlarda da yaratıcı drama ile müze ve tarihi mekânlarda yapılan uygulamalar sayesinde öğrencilerin müzelere ve mitoloji ve araştırma konusu olan Yunan mitolojisine ilgilerinin arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ancient Greek mythology refers to a field created and made widespread through oral literature consisting of stories about Greek Gods, Goddesses and heroes. When the characteristics of the Ancient Age are examined, it is seen that people began to express their fear and admiration for the gods and the universe full of mysteries through rituals. Rituals using dance, music, games, masks and clothes led to the formation of tragedies in Ancient Greek theatre by emphasizing the feelings of pity and fear. Since ancient times, mythology has served as a source from which epics, tragedies, theatre and drama have benefited. Museums serve an important function as places where concrete examples of mythology come to life. Greek mythology can be passed on to younger generations by creating experiential learning environments through interactive methods such as creative drama in museums. In museums, important connections can be established between the past and the present by focusing on the story of objects and enacting mythological stories. The current study aims to reveal the effect of enacting ancient Greek mythology with the creative drama method in museums on students' attitudes towards and self-efficacy beliefs about museum education. In this quasi-experimental study, convergent design, one of the mixed method designs, was used. As data collection tools, the attitude scale towards museums and the self-efficacy belief scale were used to collect quantitative data before and after the experimental procedure. In the study, quantitative data were collected with a semi-structured interview form consisting of seven questions. Since the pre- and post-test quantitative data were normally distributed, they were analyzed by using the independent samples t-test. The qualitative data were analyzed using the inductive content analysis by determining codes and themes. The participants of the study are 21 university students attending the departments of social studies and primary teaching at a university in the Aegean Region. The students participated in the study on a volunteer basis. Muğla University Creative Drama Hall, Muğla University Copy Sculpture Works Museum (KHEM) and the Sculpture Museum in the Ancient City of Aphrodisias were used as application places in the study. As a result of the study, it was found that there occurred a significant increase in the pre-service teachers' attitudes towards and self-efficacy beliefs about museum education. As a result of the study, it was seen that the creative drama method applied to ancient Greek mythology was effective in improving the attitudes of the pre-service teachers towards museum education and Greek mythology. In the results obtained from the qualitative data, it was determined that the students' interest in museums, mythology and Greek mythology increased as a result of the applications made in museums and historical places with creative drama.