Yarı oturur pozisyonda intrakraniyal kitle operasyonu geçiren olgularda anestezi yönetiminin değerlendirilmesi
Evaluation of anesthesia management in cases undergoing intracranial mass operation in semi-sitting position
  1. Tez No: 875807
  2. Yazar: OZAN ALİ TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK AKÇA, ÖĞR. GÖR. PINAR ÖZDEMİR YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızda, yarı oturur pozisyonda yapılan, yetmiş dört intrakraniyal kitle vakasını retrospektif olarak; yaş, ASA sınıfı, lezyon türü, yoğun bakım ve hastanede kalış, patent foramen ovale (PFO) varlığı, sıvı replasmanları, End-tidal karbondioksit (EtCO2) ve parsiyel karbondioksit basıncı (pCO2) değişimleri, venöz hava embolisi (VHE) ve diğer perioperatif komplikasyonlar açısından taradık. Amacımız; merkezimizdeki yarı oturur pozisyondaki kraniyotomi vakalarına ait demografik verilerin, postoperatif hastanede kalış süresine etki eden faktörlerin ve oturur pozisyonla ilişkilendirilmiş venöz hava embolisi ve diğer komplikasyonların kapsamlı bir incelemesini oluşturmak ve sonuçlarımızı literatürdeki diğer çalışmalarla karşılaştırmaktır. Gerekli izinler alındıktan sonra veriler; hasta kabul notlarından, anestezi raporlarından ve hastane sistemindeki kayıtlardan elde edilmiştir. Literatürdeki benzer çalışmalarla karşılaştırıldığında; ASA skorunun hastanede kalma süresine etkisi, ASA skorunun yoğun bakımda kalma süresine etkisi, ASA skorunun VHE insidansı için bir risk faktörü olmayışı, PFO varlığının paradoksal hava embolisi ile ilişkilendirilememesi, uzamış cerrahinin gecikmiş taburculukla ilişkili oluşu, hipotansiyon sıklığı, yapılan sıvı replasmanları ile ilgili veriler diğer çalışmalarla korele izlenmiştir. VHE sıklığının düşük olmasının ve tanımlanan VHE hastalarının klinik tablosunun diğer çalışmalara göre daha ciddi olmasının nedeninin VHE monitörizasyonunda EtCO2 kullanılması sebebiyle tanı alamayan vakalarla ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Çalışmamızın sonuçları kliniğimizde komplikasyon gelişmeyen hastaların hızla taburcu edildiğini göstermekle birlikte; VHE gelişen hastaların yoğun bakımda takip edilme ihtiyacının benzer çalışmalardan yüksek olduğunu göstermektedir. Bu da monitörizasyon ve tanıda daha hassas metotların kullanılmasına olan ihtiyacı göz önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we retrospectively evaluated seventy four intracranial mass cases in the semi-sitting position, including age, ASA class, lesion type, stay in intensive care and hospital, presence of patent foramen ovale (PFO), fluid replacements, End-tidal carbon dioxide (EtCO2) and partial pressure of carbon dioxide (pCO2) changes, We screened for venous air embolism (VAE) and other perioperative complications. Our aim is to create a comprehensive review of the demographics of semi-sitting craniotomy cases in our center, factors affecting the duration of post-operative hospital stay, and venous air embolism and other complications associated with the sitting position, and to compare our results with other studies in the literature. After obtaining the necessary permissions, we obtained this data from patient admission notes, anesthesia reports and records in the hospital system. Compared to similar studies in the literature; Data regarding the effect of ASA score on the duration of hospital stay, the effect of ASA score on the duration of intensive care unit stay, the fact that ASA score is not a risk factor for the incidence of VAE, the presence of PFO cannot be associated with PHE, the association of prolonged surgery with delayed discharge, the frequency of hypotension and fluid replacements are consistent with other studies. It has been emphasized that the reason why the frequency of VHE is low and the clinical picture of the identified VAE patients is more serious compared to other studies may be related to cases that cannot be diagnosed due to the use of EtCO2 alone in the diagnosis of venous air embolism. Although the results of our study show that patients who did not develop complications in our clinic were discharged quickly; It shows that the need to monitor patients who develop VAE in intensive care is higher than similar studies. This reveals the need to use more sensitive methods in monitoring and diagnosis.