Mimarlığın moda ile ilişkisi bağlamında giyilebilir mekânların ortak kavramlar çerçevesinde incelenmesi
Examining wearable spaces within the framework of common concepts in the context of architecture's relationship with fashion
  1. Tez No: 875808
  2. Yazar: MELİS BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TÜRKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İç Mimari ve Dekorasyon, Textile and Textile Engineering, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada moda, mimarlık ve giyilebilir mekânların ilişkileri ortak kavramlar çerçevesinde farklı örneklere yer verilerek değerlendirilmiştir. Moda, mimarlık ve giyilebilir mekanlar, form, hacim, silüet, renk, doku ve çizgi gibi ortak kavramlar çerçevesinde etkileşim halindedir. Moda ve mimarlık arasındaki ilişki, yaratıcı disiplinlerin birbirinden beslenerek ortak bir dil oluşturduğu bir alanı temsil eder. Moda, mimarlıkla birlikte mekânın şekillendirilmesinde önemli bir rol oynayabilir, mimari ise moda tasarımlarında ilham kaynağı olarak kullanılabilir. Giyilebilir mekanlar ise insan bedenini taşıyabilecek şekilde tasarlanmış, fonksiyonel ve taşınabilir yaşam alanlarıdır. Bu mekanlar, modanın ifade gücünü artırırken, mimarlıkla birlikte estetik ve işlevsel bir bütünlük sağlar. Moda ve mimarlık arasındaki yakın ilişki, tasarım disiplinlerinin birbirinden etkilendiği ve birlikte dönüştüğü birçok projede görülebilir. Örneğin, Projection Map for Audi, Hakanai ve Smoke Dress gibi projelerde, mimari formların giyilebilir mekanlara dönüştüğü ve görsel etkileşimin moda tasarımlarına yansıdığı gözlemlenmiştir. Diğer yandan, Wearable Tent, Pika-Monuments ve Son-O-House gibi projelerde, giyilebilir mekanlar doğrudan kullanıcıların taşınabilir yaşam alanlarına dönüşerek fonksiyonel bir rol üstlenmiştir. Ayrıca, Haute Couture, Persona, Strata ve Returning The Gaze gibi projelerde, moda ve mimarlık arasındaki sınırlar bulanıklaşarak, bedenin şekillendirilmesi ve ifadesi üzerinde odaklanılmıştır. Occult Us ve Baroque Architecture ise tarihsel referanslarla özgün bir tarz sunarak moda ve mimarlık arasındaki geçmiş bağlantıları yansıtmaktadır. Son olarak, Airplane Dress ve 11:11 gibi projelerde, teknolojinin giyilebilir mekanlar üzerindeki etkisi ve dönüştürücü gücü vurgulanmıştır. Bu projeler, moda, mimarlık ve giyilebilir mekanların etkileşimini ve ortak kavramlarını keşfederken, disiplinler arası bir yaklaşımı temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationships and common concepts of fashion, architecture, and wearable spaces have been evaluated in the context of their historical development. Fashion, architecture, and wearable spaces interact around common concepts such as aesthetics, functionality, and user experience. The relationship between fashion and architecture represents a field where creative disciplines nourish each other, forming a common language. Fashion can play a significant role in shaping space along with architecture, while architecture can serve as a source of inspiration in fashion design. Wearable spaces are functional and portable living areas designed to accommodate the human body. These spaces enhance the expressive power of fashion and establish an aesthetic and functional coherence with architecture. The close connection between fashion and architecture can be observed in many projects where design disciplines influence and transform each other. For instance, projects like“Projection Map for Audi,”“Hakanai,”and“Smoke Dress”demonstrate how architectural forms transform into wearable spaces and visual interactions reflect in fashion designs. On the other hand, projects like“Wearable Tent,”“Pika-Monuments,”and“Son-O-House”directly turn wearable spaces into portable living areas, assuming a functional role. Moreover, projects like“Haute Couture,”“Persona,”“Strata,”and“Returning The Gaze”blur the boundaries between fashion and architecture, focusing on the shaping and expression of the body.“Occult Us”and“Baroque Architecture”reflect historical connections between fashion and architecture by presenting an original style with historical references. Finally, projects like“Airplane Dress”and“11:11”emphasize the impact and transformative power of technology on wearable spaces. These projects represent an interdisciplinary approach, exploring the interaction and common concepts of fashion, architecture, and wearable spaces.