3-10 yaş yetim çocuk annelerinde çocuk ebeveyn ilişki terapisi eğitiminin ebeveynlik stresi ve ebeveyn çocuk ilişkisi üzerine etkisi
The effect of child-parent relationship training on parenting stress and parent-child relationship in mothers of 3-10 years old orphan children
  1. Tez No: 875809
  2. Yazar: AHMET ATIF SOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuk-ebeveyn ilişki terapisi eğitiminin yetim çocuk annelerin ebeveyn stresi ve anne çocuk ilişki düzeyleri üzerinde etkisi olup olmadığını incelemektir. Araştırmaya katılan annelerin stres düzeylerini belirlemek amacıyla, Anne Baba Stres Ölçeği (ABSÖ) kullanılmıştır. Annelerin ilişki düzeyini belirlemek için Ebeveyn Çocuk İlişkisi Ölçeği (EÇİÖ) kullanılmıştır. Bu araştırmanın modeli ön test-son test kontrol gruplu zayıf deneysel desen türündedir. Araştırmanın bağımsız değişkeni uygulanan müdahale yöntemi; bağımlı değişkenleri ise ebeveyn stresi ve ebeveyn ilişki düzeyleridir. Araştırmanın deney ve kontrol gruplarına toplam 20 yetim çocuk annesi atanmıştır. Annelere Şahinbey belediyesi Hamiyet Merkezi aracılığıyla ulaşılmıştır. Deney grubunda yer alan 10 anne ile 10 haftalık çocuk ebeveyn ilişki terapisi oturumları Şahinbey Belediyesi konferans salonunda yürütülmüştür. Araştırmanın nicel değişkenlerinin analizinde parametrik testlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde deney grubu katılımcıları için olumsuz ebeveyn çocuk ilişkisi alt boyutu sonuçlarında son test lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Deney grubunun stres düzeyi ön test ve son test sonuçları değerlendirildiğinde, son test aleyhinde anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol grubu incelendiğinde ise olumlu ebeveyn çocuk ilişkisi alt boyutu ve olumsuz ebeveyn çocuk ilişkisi alt boyutlarında deney grubunun son test sonuçları ile kontrol grubunun son test sonuçları karşılaştırıldığında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Ancak deney grubu annelerinin stres düzeyi kontrol grubunda yer alan katılımcılarla karşılaştırıldığında son test sonuçları deney grubu aleyhinde anlamlı bir farklılığa sahiptir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether child-parent relationship therapy training has an effect on the parental stress and mother-child relationship levels of mothers of orphaned children. In order to determine the stress levels of the mothers participating in the study, the Parenting Stress Scale (PASS) was used. Parent Child Relationship Scale (PCRS) was used to determine the relationship level of mothers. The model of this research is a weak experimental design with a pretest-posttest control group. The independent variable of the study is the intervention method applied; The dependent variables are parental stress and parental relationship levels. A total of 20 mothers of orphaned children were assigned to the experimental and control groups of the research. Mothers were reached through Şahinbey Municipality Hamiyet Center. 10-week child-parent relationship therapy sessions were conducted with 10 mothers in the experimental group in the Şahinbey Municipality conference hall. Parametric tests were used in the analysis of the quantitative variables of the research. When the data obtained as a result of the research were evaluated, it was determined that there was a significant difference in favor of the post-test in the negative parent-child relationship subscale results for the experimental group participants. When the stress level pre-test and posttest results of the experimental group were evaluated, it was seen that there was a significant difference against the post-test. When the experimental and control groups were examined, it was found that there was a significant difference in favor of the experimental group when the post-test results of the experimental group and the control group were compared in the positive parent-child relationship sub-dimension and negative parent-child relationship sub-dimensions. However, when the stress level of the mothers of the experimental group is compared with the participants in the control group, the post-test results have a significant difference against the experimental group.