Bireysel çalgı gitar öğrencilerinin armoni ve eşlikleme dersi kazanımlarıyla eser çözümleme yeterliklerinin belirlenmesi
Determining the proficiency of guitar lesson students in individual instruments with harmony and accompaniment course outcomes and work analysis
  1. Tez No: 875813
  2. Yazar: AHMET KAAN KARAYILAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YUNGUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalları'nda Armoni ve Eşlikleme derslerini başarıyla tamamlamış ve Bireysel Çalgı Eğitimi (Gitar) dersi alan öğrencilerin, armoni ve eşlikleme derslerinden edindikleri kazanımlar ile eser çözümleme yeterliklerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, Karadeniz Bölgesi'ndeki eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmada, Bologna Ders Bilgi Paketleri incelenerek ders içerikleri belirlenmiş, bu içeriklere uygun bir gitar eseri seçilerek araştırmacı tarafından analiz edilmiştir. Eserin analizlerinin doğruluğu ve puanlama sisteminin geliştirilmesi amacıyla uzman görüşlerine başvurulmuş ve gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Elde edilen veriler, uzmanların değerlendirmelerine dayanarak oluşturulan puanlama cetveli ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, armoni ve eşlikleme derslerinin, öğrencilerin eser çözümleme yeterliklerini artırmada önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda armoni ve eşlikleme ders süresinin öğrencilerin armonik analiz becerilerinin geliştirilmesi bakımından yeterli olmadığı ve armoni ders konularının tamamının işlenmesi bakımından yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the competencies of students, who have successfully completed the Harmony and Accompaniment courses and are taking Individual Instrument Training (Guitar) courses in the Departments of Music Education within the Departments of Fine Arts Education of the Faculties of Education, in terms of the achievements they have gained from the Harmony and Accompaniment courses and their proficiency in analyzing musical pieces. The research was conducted using the descriptive survey method, one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of students studying at education faculties in the Black Sea Region. In the research, the course contents were determined by examining the Bologna Course Information Packages, and a guitar piece suitable for these contents was selected and analyzed by the researcher. Expert opinions were sought to ensure the accuracy of the analyses and the development of the scoring system, and necessary adjustments were made. The obtained data were analyzed using a scoring chart created based on expert evaluations. The results show that Harmony and Accompaniment courses play a significant role in enhancing students' proficiency in analyzing musical pieces. The findings indicate that the duration of the Harmony and Accompaniment courses is insufficient for developing students' harmonic analysis skills and that the course topics are not fully covered.