Sağlık hizmetleri pazarlamasında ürün olarak implantın incelenmesi
Investigation of implant as product in health services marketing
- Tez No: 875812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA GÖDEKMERDAN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sağlık hizmetlerinin kendine özgü özellikleri, sağlık hizmetlerinde pazarlama faaliyetlerini diğer hizmet sektörlerinden farklılaştırmaktadır. Sağlık hizmetleri pazarlaması her geçen gün daha iyiye gitmekte, sektöre olan talep artmaktadır. Sağlık hizmetlerinin artarak iyileşmesi, güncel inovasyon sürecinin hız kazanması ile yaşanılan teknolojik dönüşümü de tetiklemektedir. Bu gelişmeler sonucunda ürün çeşitliliği de sürekli artmaktadır. Bu çeşitlilik ve teknolojik dönüşüme paralel olarak gelişen çağdaş sağlık hizmetlerinde tarafların beklentilerine yanıt alabilmeleri önemlidir. Bu çalışmada temel amaç sağlık hizmetleri pazarlamasında ürün olarak implantın incelenmesidir. Bu çerçevede bilgiler literatür taranarak toplanmıştır. Çalışmada konuyla ilgili kitap, tez araştırmaları, makaleler değerlendirilmiştir. Pazarlama karmasının 7P'si hizmet pazarlaması ve sağlık hizmetleri pazarlaması olarak ayrı ayrı değerlendirilmiş, ürün kavramında dental implant incelenmiştir. Dental implant; tarihi, çeşitleri, özellikleri, implantın seçiminde etkili olan faktörler açısından ele alınmıştır. Dünya dental implant pazarındaki gelişmeler, bölgelere göre dağılım, Türkiye dental implant pazarındaki büyüme ve gelişme incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The specific characteristics of health services differentiate marketing activities in health services from other service sectors. Health services marketing is getting better every day and the demand for the sector is increasing. The increasing improvement of health services also triggers the technological transformation experienced with the acceleration of the current innovation process. As a result of these developments, product diversity is constantly increasing. In parallel with this diversity and technological transformation, it is important that the parties can respond to their expectations in contemporary health services. The main purpose of this study is to examine the implant as a product in health services marketing. In this framework, informations have been collected by reviewing the literature. In the study, books, thesis researches and articles on the subject were evaluated. The 7Ps of the marketing mix were evaluated separately as service marketing and health services marketing, and dental implant was examined in the product concept. The dental implant was discussed in terms of its history, types, characteristics, and the factors affecting the selection of the implant. Developments in the world dental implant market, distribution by regions, growth and development in the Turkish dental implant market are examined.