Obez hastalarda bariatrik cerrahinin kardiyak fonksiyonlara etkisinin ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 389878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Obezitede kronik volüm yüküne adaptasyon olarak başlangıçta egzantrik hipertrofi ve diyastolik fonksiyon bozukluğu gelişmektedir. Obezite süresi arttıkça devam ede gelen volüm ve/veya basınç yükü sistolik ve diyastolik fonksiyonlarda progresif bir bozulmaya yol açar. Sonuçta bu hastalarda kalp yetersizliği ve dilate kardiyomiyopati gelişir. Artmış vücut ağırlığı arteryel hipertansiyon, diyabet, dislipidemi, koroner arter hastalığı ve serebrovasküler olay riskini artırır. Obezite ve obezite cerrahisi ventrikül yapı ve fonksiyonunda değişiklikler ile ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı; vücut kitle indeksi > 40 kg/ m2 olan ve bariatrik cerrahi sonrası kilo veren morbid obez hastaların sağ ve sol ventrikül işlev ve yapısındaki değişiklikleri değerlendirmektir. Çalışmamıza 8'i erkek (%26,6) olmak üzere bariatrik cerrahi (laparoskopik sleeve gastrektomi) geçirmiş 30 morbid hasta dahil edildi ve bu hastaların cerrahi öncesinde ve ortalama 6 ay sonrasında ekokardiyografik değerlendirmeleri yapıldı. Ekokardiyografik ölçümlerde konvansiyonel ve doku doppler metodu kullanıldı. Bariatrik cerrahi geçiren hastaların ortalama 6 ay sonraki takiplerinde, sol ventrikül kitlesi ve sol ventrikül diyastol sonu çapında anlamlı azalma olduğu izlendi (p= 0.01, p= 0.026). Cerrahi sonrası takiplerde hastaların sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, sol ventrikül sistol sonu çapı, sol atriyum volümü ve sağ kalp boyut ve fonksiyonlarında anlamlı değişiklik gösterilmedi. Çalışmamızda bariatrik cerrahi sonrası diyastolik fonksiyonlarda değişiklik izlenmedi. Aksine; sol ventrikül ve sağ ventrikül myokard performans indekslerinde anlamlı bir azalma tespit edildi (p=0.005, p= 0,001). Sonuç olarak; morbid obez hastalardaki bariatrik cerrahi sonrası kilo değişiklikleri obeziteye bağlı komorbiditelerden bağımsız olarak sol ventrikül yapısındaki değişikliklerle ilişkili bulunmuştur. Kilo kaybı sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını birlikte iyileştirerek sol ventrikül disfonksiyonu gelişmesini engelleyebilir.
Özet (Çeviri)
In obesity, eccentric hypertrophy and diastolic dysfunction develops to load volume at startup as a chronic adaptation. Obesity cycle increases, the volume and pressure overload leads to progressive deterioration of systolic and diastolic function. As a result of heart failure and dilated cardiomyopathy develops in these patients. As a result of heart failure and dilated cardiomyopathy develops in these patients. Excess body weight increases the risks of diseases, such as arterial hypertension, diabetes, dyslipidemia, coronary disease, and cerebral vascular accidents, among others. Obesity and bariatric surgery have been associated with changes in ventricular function and structure. The aim of the present study was to assess the long-term changes in left ventricular (LV) and right ventricular (RV) function and structure in patients with morbid obesity—body mass index >40 kg/m2 who had lost weight after bariatric surgery. We reviewed 30 patients, 8 were men (%26,6), their age at first echocardiogram was 49±8 years, and their BMI was 47,8 ±7,3 kg/m2, with morbid obesity who had undergone bariatric surgery (laparoscopic sleeve gastrectomy) and who had undergone echocardiography before and after surgery. Conventional and tissue doppler imaging used for measurements. After a mean follow-up of 6 months, the LV mass and LV end- diastolic diameter had decreased in the patients who had undergone bariatric surgery and had lost weight (p=0.01, p=0.026). At follow-up, patients hadn't showen a significant change in ejection fraction, LV end-sistolic diameter, left atrium volum, right atrium area or right ventricle volum . In this study ; a significant change at left ventricular diastolic function was not achieved. In contrast ; a significant decrease was observed on LV myocardial performance index and RV myocardial performance index (p=0.005, p=0,001). In conclusion, body weight changes in patients with morbid obesity were associated with changes in LV structure independent of improvement in obesity-related co-morbidities. Weight loss improved the LV diastolic and sistolic functions together and might prevent progression to LV dysfunction.