Orta Fırat Bölgesinde helicobacter pylori ile enfekte ıraklı hastalarda interlökin-1β ve lipid profili düzeylerinin tahmini
Estimation of interleukin-1β and lipid profile levels in iraqi patients infected with helicobacter pylori in the Middle Firats Region
- Tez No: 875841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Helicobacter pylori, küresel ölçekte birçok gastrointestinal bozukluğun patogenezinde rol oynamakta ve kronik inflamasyona neden olarak mide kanserinin gelişimine yol açmaktadır. Bu enflamasyonun hem başlangıcında hem de uzun süreli varlığında çeşitli sitokinler rol oynar. İnterlökin-1β inflamasyonun başlatılması ve yoğunlaştırılmasında önemli bir role sahiptir. Bu nedenle, IL-1β ve lipid profillerini değerlendirmeyi amaçlayan bu çalışma Temmuz-Aralık 2023 tarihleri arasında Irak'taki Maysan Eğitim Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Kandaki IL-1β seviyelerini ölçmek için enzime bağlı immünosorbent test yöntemi ve lipid profilini ölçmek için otomatik bir biyokimyasal analiz cihazı kullanılmıştır. H. pylori pozitif ve negatif enfeksiyon arasında serum IL-1β ve lipid profili düzeylerinde anlamlı bir fark bulunurken, yaşa göre her iki grup arasında anlamlı olmayan bir fark tespit edilmiştir. Cinsiyete göre, her iki grup arasında sadece IL-1β serum seviyelerinde anlamlı bir fark vardır. Ayrıca, incelenen belirteçlerin neredeyse tamamı aynı cinsiyet grubuna göre çalışma grupları arasında anlamlı farklılıklar göstermiştir. Sonuç olarak, IL-1β H. pylori patogenezinde önemli bir rol oynamıştır. Buna ek olarak, bu bakteri enfeksiyonu, özellikle uzun süreli persistans enfeksiyonu olan hastalarda, lipid profillerinin metabolizması üzerinde daha büyük bir etki göstermiştir
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori plays a role in the pathogenesis of many gastrointestinal disorders on a global scale and leads to the development of gastric cancer by causing chronic inflammation. Various cytokines play a role in both the onset and prolonged presence of this inflammation. Interleukin-1β has an important role in the initiation and intensification of inflammation. Therefore, this study, which aimed to evaluate IL-1β and lipid profiles, was conducted at Maysan Teaching Hospital in Iraq between July and December 2023. An enzyme-linked immunosorbent assay method was used to measure IL-1β levels in blood and an automated biochemical analyser was used to measure lipid profile. A significant difference was found in serum IL-1β and lipid profile levels between H. pylori positive and negative infection, while a non-significant difference was found between both groups according to age. According to gender, there was a significant difference between both groups only in IL-1β serum levels. Moreover, almost all the examined markers showed significant differences between the study groups according to the same sex group. In conclusion, IL-1β played an important role in the pathogenesis of H. pylori. In addition, infection with this bacterium showed a greater impact on the metabolism of lipid profiles, especially in patients with long-term persistent infection.