A new Vs30 prediction strategy taking geology, terrain, and saturation into account: Application to Türkiye
Jeoloji, arazi ve doygunluğu dikkate alan yeni Vs30 tahmin stratejisi: Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 762465
  2. Yazar: HAKAN BORA OKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ARDA ÖZACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Saha koşullarının jeoteknik karakterizasyonu için çeşitli parametreler kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın kullanılanı yüzeyin ilk 30 metresine ait ortalama kesme dalgası hızı (Vs30) değeridir. Şimdiye kadar,jeofizik ölçümlerin sınırlı olduğu veya bulunmadığı geniş alanlarda Vs30 tahmin etmek için farklı öncül tabanlı yaklaşımlar önerilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye ve Kaliforniyadaki Vs30 ölçüm noktalarının yükseklik ve eğimleri, jeolojik birim ve arazi sınıfları ile birlikte yüksek çözünürlüklü sayısal yükseklik modeli kullanılarak belirlenmiştir. Ölçümlerle korelasyonları, Vs30'un çeşitli saha özelliklerine duyarlı olduğunu ve çok faktöre bağlı bir parametre olarak ele alınması gerektiğini göstermektedir. Tahmin tutarlılığını artırmak için yeni Vs30 tahmin stratejisi geliştirilmiştir. Buna göre jeolojik birimler, yaşlarına göre 4 tortul kayaç sınıfına (Kuvaterner-Pliyosen, Miyosen, Paleojen, Pre-Paleojen) ve 3 tortul olmayan kayaç (iç püskürük, dış püskürük, başkalaşım) sınıfına ayrılmıştır. Vs30 ölçümlerinin çoğunluğu, dağınık veri dağılımı sergileyen Kuvaterner-Pliyosen kayaçlarda olduğundan, bu kayaçlar ayrıca 2 arazi sınıfına (Dağ/Tepe, Ova/Teras) ayrılmıştır. Özellikle pekişmemiş genç birimlerde akışkan doygunluğuna bağlı Vs30'daki azalma belirgin olduğundan, Kuvaterner-Pliyosen kayaçlar su tablası derinliği 30 m'den az ise doymuş, aksi halde doymamış olarak ayırtlanmıştır. Sondaj ölçümlerinin yokluğunda, yüzey su kütlelerinden (deniz,göl ve büyük nehirler) yükseklik farkı 30 m'den az olan düz alanlar, su seviyesi yükselme analiziyle Türkiye genelinde doygun alanlar olarak haritalanmıştır. Aykırı değerlerin atılmasından sonra, Kuvaterner-Pliyosen alt sınıfları, Miyosen ve Paleojen yaşlı tortul kayaçlar için ayrı ayrı eğim ve yükselti tabanlı Vs30 tahmin denklemleri çok değişkenli lineer regresyon kullanılarak belirlenmiş, diğerleri ise Vs30 sınıf ortalamasına sabitlenmiştir. Tahmin stratejimiz genç birimlerde diğerlerinden daha iyi performans gösterdi ve Türkiyenin yeni, daha doğru bir Vs30 haritası oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Various parameters are used for geotechnical characterization of site conditions. Among them, most widely used one is average shear wave velocity in upper 30 meters (Vs30). So far, many different proxy-based approaches are proposed to predict Vs30 across large-scale areas where geophysical measurements are limited or absent. In this study, elevation and slope of Vs30 measurement locations in Türkiye and California are determined using high-resolution digital elevation model along with their geologic unit and terrain classes. Their correlation with measurements indicate that Vs30 is sensitive to various site properties and thus should be treated as multi-factor dependent parameter. In order to improve accuracy, new Vs30 prediction strategy is developed. In this approach, geologic units are classified into 4 sedimentary rock classes according to their ages (Quaternary-Pliocene, Miocene, Paleogene, Pre-Paleogene) and 3 non-sedimentary rock classes (Intrusive, Extrusive, Metamorphic).Vs30 measurements from Quaternary-Pliocene rocks are most abundant and characterized by large data scatter thus further divided into 2 terrain classes (Mountain/Hill, Plain/Terrace). Since reduction in Vs30 due to fluid saturation is pronounced especially in unconsolidated young units, Quaternary-Pliocene rocks are also differentiated as saturated if water table less than 30 m and unsaturated otherwise. In the absence of borehole measurements, flat areas with height difference less than 30 m from surface water bodies (sea, lake, and major rivers) are mapped out in Türkiye as saturated using water level rise analysis. After elimination of outliers, slope and elevation based Vs30 prediction equations are developed separately for sub-classes of Quaternary-Pliocene, Miocene, and Paleogene aged sedimentary rocks using linear regression with multivariable while Vs30 is fixed to class average in others. Our prediction strategy performed better in young units than others and provided a new, more accurate Vs30 map of Türkiye.