Isolation and identification of pathogenic microorganism causing urinary tract infections and its relationship with interleukin-6 level and antibiotic resistance in Kirkuk province
Kerkük ilinde idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan patojenik mikroorganizmaların izolasyonu, tanımlanması ve bunun interlökın-6 düzeyi ve antibiyotik direnci ile ilişkisi
- Tez No: 875845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ ORKUN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlar arasındadir. Bununla birlikte, İYE'lerin klinik fenotipleri heterojendir ve oldukça iyi huylu, komplike olmayan enfeksiyonlardan piyelonefrit ve ciddi ürosepsis gibi komplikeenfeksiyonlarakadar uzanmaktadır. Bu nedenle İYE'li hastaların sınıflandırılması önem arz etmektedir. İYE'lerin sınıflandırılması ve tanımlanması için çeşitli sınıflandırma sistemleri mevcuttur, bunların ortak mantığı, İYE'lerin komplikasyonsuz İYE'lere göre daha yüksek tekrarlama veya kronik başlangıç, ilerleme veya ciddi sonuç riskine sahip olduğu yönündedir. İYE ve piyelonefritin patofizyolojisi ile tedavisi, patojen özelliklerinden çok konakçı faktörler tarafından yönlendirilir. İYE ve piyelonefrit, etken patojenler arasında yüksek antimikrobiyal duyarlılık oranlarıyla ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, idrar yolu enfeksiyonuna en duyarlı yaş grupları olan bazı idrar yolu enfeksiyonu patojenlerini tanımlamak ve izole etmek, serum İnterlökin-6 düzeyini ölçmek ve bazı yaygın antibiyotiklere duyarlılıklarını değerlendirmektir. Ağustos 2021'den Ocak 2022'ye kadar Kerkük'te (Irak) özel hastanelere başvuran, yaşları (1-70) arasında değişen, idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastalardan 125 idrar ve kan örneği toplandı. Yukarıda belirtilen yaşlardaki idrar yolu enfeksiyonu geçiren kişilerden 100 idrar örneği ve 100 kan örneği, kontrol örneği olarak ise sağlıklı kişilerden 25 idrar örneği ve 25 kan örneği. Sonuçlar, katılan hastalar arasında idrar yolu enfeksiyonu insidansının (%65) ulaştığını ve kadınlarda enfeksiyon oranının (%73) erkeklerden (%27) daha yüksek olduğunu doğruladı. İdrar yolu enfeksiyonu görülme iv sıklığı en yüksek (%37) yaş grubu (15-28) arasındaydı. Buna karşılık en düşük enfeksiyon oranı(%6) yaş grubunda (1-14) yaş grubuydu. E.coli, gram negatif bakteriler için en sık idrar yolu enfeksiyonu (%38) nedeni olarak kaydedildi. Gram pozitif bakteri türlerinde ise en yüksek izolasyon oranına (%18) S. aureus sahipti. Sonuçlar aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlu hastaların Interleukin-6 serum seviyelerinde kontrol numunelerine kıyasla önemli bir artış olduğunu doğruladı. Patojenlerin çoğunluğu meropeneme (%98) duyarlılık göstermiş, bunu amikasin (%92) ve ampisiline (%91) izlemiştir. Buna karşılık, sefiksim direnci (%26) idi. Sonuç olarak, idrar yolu enfeksiyonlu hastalarda izole edilen enteropatojenik bakteri oranı yüksek olup, serum interlökin-6 düzeyi de yüksek bulunmuştur. Ek olarak, patojenik bakteriler yaygın olarak kullanılan antibiyotiklere karşı oldukça hassastır.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections (UTI) were amongst the frequent most bacterial infections. However, the clinical phenotypes of UTIs areheterogeneous and ranged from rather benign, uncomplicated infections to complicated UTIspyelonephritis, and severe urosepsis. Stratification of patients with UTIs is, therefore, important. Several classification systems exist for the classification and description of UTIs, with the common rationale that UTIs have a higher risk of recurrence or chronic initiation, progression, or severe outcome than uncomplicated UTIs. The pathophysiology and treatment of UTIs and pyelonephritis are driven more by host factors than pathogen attributes. UTIs and pyelonephritis are associated with high antimicrobial susceptibility rates among causative pathogens. This study aims to identify and isolate some pathogens of urinary tract infection, the age groups that are most susceptible to urinary tract infections, measure the level of serum Interleukin-6, and evaluate their susceptibility to some common antibiotics. About 125 urine and blood samples were collected from patients with urinary tract infections, with different ages, ranging from (1-70) years, who attended private hospitals in Kirkuk (Iraq) during the period from August 2021 to January 2022. The samples are 100 urine samples and 100 blood samples for people with urinary tract infections at the ages mentioned above, and 25 urine samples and 25 blood samples from healthy people as control samples.The samples were 100 subjects with urinary tract infection, and 100 blood samples for people with urinary tract infections, while 25 samples were taken from healthy subjects ii as control. The results confirmed that the incidence of urinary tract infections among the participating patients reached (65%) and infection rate in females (73%) was higher than males (27%). The highest incidence of urinary tract infections was among the age group (15-28) years, at a rate of (37%). In contrast, the lowest infection rate was in the age group (1-14) years (6%). E.coli was recorded as the most common cause of urinary tract infection (38%) for Gram-negative bacteria. As for Gram-positive bacterial species, S. aureus had the highest isolation rate (18%), also Candida albicans was recorded (3%). The results also confirmed a significant increase in Interleukin-6 sera levels of patients with urinary tract infections compared to control samples. The majority of pathogens showed antibiotic sensitivity to meropenem (98%) followed by amikacin (92%) and ampicillin (91%). In contrast, resistance to cefixime was (26%). In conclusion, the rate of enteropathogenic bacteria isolated in patients with urinary tract infection was high, accompanied by a high level of serum interleukin-6. In addition, pathogenic bacteria were highly sensitive to common antibiotics.