Screening of K. pneumoniae in urinary tract infection by classic methods and impact on kidney and liver functions
İdrar yolu enfeksiyonunda K. pneumonıae' nın klasik yöntemlerle taranması ve böbrek ile karaciğer fonksiyonlarına etkisi
  1. Tez No: 875844
  2. Yazar: SAJA KAMIL HASAN AL-SHUJAIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ ORKUN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) hem hastanede yatan hem de yatmayan bireyler için önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışma, İYE'ye neden olan ikinci patojen olan K. pneumoniae'yi ve İYE bakteri izolatları için kültür ve antibiyotik duyarlılık testi kullanarak karaciğer ve böbrek fonksiyonları üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Bağdat'taki Al-Kindi Hastanesi'nden 80 idrar ve kan örneği (22-60 yaş arası kadın ve erkeklerden) Kasım 2022 ve Mart 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Örnekler 30 dakikadan kısa bir süre içinde genel idrar incelemesi ve idrar kültürü için laboratuvara gönderilmiştir. İdrar kültüründen izole edilen bakteriler, gelecekte antibiyotik duyarlılık testleri üzerine yapılacak araştırmalar için saklanmıştır. Kan örnekleri (GPT, GOT, ALP, kan üre, serum kreatinin, ürik asit ve toplam protein) alınmış, serum ayrıştırılmış ve temiz bir tüpe konularak karaciğer ve böbrek fonksiyonları belirlenmiştir. İdrarın genel bir incelemesinin ve idrar örneklerinin kanlı agar ve MacConkey agar dahil olmak üzere farklı besiyerlerinde kültürünün yapılmasının sonrasında, 37°C'de 24 saat boyunca inkübe edilmiştir. İdrar örneği izolatları antibiyotik duyarlılığı açısından test edilmiş ve 80 hastanın K. pneumoniae ile İYE geçirdiği tespit edilmiştir. K. pneumoniae izolatlarının yaygın olarak kullanılan 15 antibiyotiğe karşı antibiyotik duyarlılığı disk-difüzyon yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalışmaya göre, amikasin ve meropenem K. pneumoniae'ya karşı %100 etkili bulunmuştur. Nitrofurantoin, İmipenem, Tetrasiklin, Doksisiklin ve Siprofloksasin de sırasıyla %95, %85, %85, %80 ve %70 ile çok etkili bulunmuştur. K. iv pneumoniae izolatlarının çoğu, özellikle ampisilin, azitromisin, piperasilin ve azatreonam olmak üzere bazı antibiyotiklere %100 direnç göstermiştir. Bakteri izolatları kültür, mikroskop incelemesi, biyokimyasal özellikler ve disk difüzyon kullanılarak yapılan antibiyotik duyarlılık testleri ile tanımlanmıştır. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarına gelince, çalışma ürik asit ve kan üre düzeylerinin idrar yolu enfeksiyonundan K. pneumoniae alan kişilerin çoğunda (7.074 ± 0.386) ve (48.895 ± 3.513), kalite kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olduğunu göstermiştir (p = < 0.001). Karaciğer fonksiyonunu değerlendiren GPT, GOT ve ALP serum düzeyleri tüm hastalarda (15.902±1.763), (25.093±2.280) ve (89.918±10.194) kontrol grubuna kıyasla daha düşük olmuştur (p = 0.001).
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections (UTIs) represent a significant public health concern for both hospitalized and out-of-hospital individuals. By using culture and antibiotic sensitivity testing for UTI bacterial isolates, the study was aimed at discovering K. pneumoniae, which is considered to be the second pathogen that causes UTIs, as well as its impact on the safety of liver and kidney functions. Between November 2022 and March 2023 in Baghdad, eighty urine and blood samples (from men and women ages 22 to 60) were collected from Al-Kindi Hospital. The samples were sent to the laboratory for general urine examination and urine culture in less than 30 minutes. The bacteria that were isolated from the urine culture were stored for future research on antibiotic susceptibility tests. Additionally, blood samples (GPT, GOT, ALP, and blood urea, serum creatinine, uric acid, and total protein) were obtained, utilized to separate serum, and stored in a sterile tube to estimate the level of liver and kidney functions. Following a general examination of the urine and the culture of the urine samples on different media, including blood agar and MacConkey, they are incubated at 37°C for 24 hours. The urine sample isolates are then tested for antibiotic sensitivity, and it was determined that 80 patients had UTIs with K. pneumoniae. The antibiotic susceptibility of K. pneumoniae isolates against 15 of the commonly used antibiotics was determined through the disc-diffusion method. Based on this study, amikacin and meropenem were 100% effective against K. pneumoniae. Nitrofurantoin, Imipenem, Tetracycline, Doxycycline, and Ciprofloxacin were also very effective, with 95%, 85%, 85%, 80%, ii and 70%, respectively. Most K. pneumoniae isolates showed 100% resistance to some antibiotics, especially ampicillin, azithromycin, piperacillin, and azatreonam. Bacterial isolates were identified according to culture, microscope examination, biochemical characteristics, and antibiotic sensitivity test by disc diffusion. In terms of renal and liver function parameters, the study demonstrates that serum levels of uric acid and blood urea were elevated in the majority of patients who had contracted K. pneumoniae through UTI (7.074 ± 0.386) and (48.895 ± 3.513) when compared to the quality control group (p = < 0.001). The serum levels of GPT, GOT, and ALP, which evaluate liver function, were low in all patients (15.902±1.763), (25.093±2.280), and (89.918±10.194) when compared to the control group (p = 0.001).