Torakal manipülasyonun basketbol sporcularında üst vücut dengesine etkisi
Thoracal manipulation in basketball players effect on upper body balance
  1. Tez No: 875851
  2. Yazar: EMİRHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızın amacı basketbolcularda egzersiz programının yanında uygulanan torakal manipülasyonun üst vücut dengesine etkilerini görmektir. 14-19 yaş aralığında 58 erkek basketbol sporcuları çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak torakal manipülasyon ve egzersiz (grup 1) ve sadece egzersiz (grup 2) olarak 2 gruba ayrıldı. Katılımcılara çalışma öncesinde demografik bilgiler formu doldurtuldu. Üst Çeyrek Y Denge Testi, 90 Derece Şınav Testi, Sorensen Testi, Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testi testleri yapılmış olup, otonom sistem değerlendirmesi için Polar H10 göğüs bandı ile ölçüm yapıldı. Birinci gruba 8 hafta boyunca, kendileri için hazırlanan egzersiz programına ek olarak, haftada bir torakal manipülasyon uygulandı. İkinci gruba sekiz hafta boyunca, sadece hazırlanan egzersiz programı uygulandı. Tedavi öncesi ve sekiz haftalık egzersiz sonrası testler tekrarlandı. Çalışmamızın sonuçlarına göre hem grup 1 hem de grup 2 için yapılan değerlendirme ve testlerin birçoğunda SDNN (p=0,032), SD2 (p=0,029), Y Denge Sol (p=0,000) anlamlı düzeyde iyileşme görüldü. Ancak manipülasyon ve egzersiz grubu olan grup 1, egzersiz grubu olan grup 2 karşısında sonuçlar istatistiksel olarak daha anlamlıydı. Bu sonuçlar, torakal manipülasyonun, egzersiz programlarına eklenmesiyle üst vücut dengesini iyileştirmede önemli bir katkı sağladığını, dolayısıyla manipülasyon ve egzersizin birlikte kullanılmasının genç basketbolcular için daha etkili bir rehabilitasyon stratejisi olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to see the effects of thoracic manipulation applied in addition to an exercise program on upper body balance in basketball players. 58 male basketball athletes aged 14-19 years were included in the study. Participants were randomly divided into 2 groups: thoracic manipulation and exercise (group 1) and exercise only (group 2). A demographic information form was filled out before the study. Upper Quadrant Y Balance Test, 90 Degree Push-Up Test, Sorensen Test, Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test tests were performed and Polar H10 chest strap was used for autonomic system evaluation. The first group received thoracic manipulation once a week for 8 weeks in addition to the exercise program prepared for them. The second group received only the prepared exercise program for eight weeks. The tests were repeated before treatment and after eight weeks of exercise. According to the results of our study, SDNN (p=0.032), SD2 (p=0.029), Y Balance Left (p=0.000) improved significantly in most of the evaluations and tests performed for both group 1 and group 2. However, the results were statistically more significant in group 1, the manipulation and exercise group, versus group 2, the exercise group. These results suggest that thoracic manipulation, when added to exercise programs, provides a significant contribution to improving upper body balance, therefore, the combination of manipulation and exercise may be a more effective rehabilitation strategy for young basketball players.