Gemi havuzlanma operasyonlarında yaşanan sorunlar ve emniyetli havuz operasyonu
Problems in ship docking operations and safe docking operations
  1. Tez No: 875856
  2. Yazar: MEHMET YAHŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine Science, Marine, Marine Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Gemi havuzlanma operasyonlarında meydana gelen kazalar, sonuçları itibariyle denizcilik sektörüne ve bu sektöre bağlı diğer endüstrileri de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle gemi havuzlanma operasyonlarında sabit ve değişken risklerin ortaya konması, güncel risk kontrol seçeneklerinin belirlenmesi denizcilik sektöründe emniyetin sağlanması ve sürdürülebilirliği için gereklidir. Bu çalışmada, havuz kazaları kalitatif ve kantitatif olarak analiz edilmiştir. Analizlerde sırasıyla, Bulanık Hata Ağacı Analizi ve Olay Ağacı Analizi yaklaşımları kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda incelenen gemi havuzlanma operasyonlarında takarya problemi farkındalığının arttırılması ile kazaların azaltılması mümkün olabilecektir. Bu sayede muhtemel can, mal kaybı ve çevre kirliliği vakaları da azaltılarak denizcilik sektöründe emniyete katkı sağlanabilecektir. Ayrıca çalışma sonucunda yüzer havuzlarda kazaları önlemeye yönelik tedbirler sunulmuştur. Yüzer havuzlarda gemi havuzlanma operasyonları için sunulan tedbirlerin kazalardaki etkinliği Kanıta Dayalı Akıl Yürütme yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Böylelikle tedbirlerin uygulanması halinde etkisinin nasıl olacağına yönelik sayısal bir fizibilite yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accidents occurring in ship docking operations negatively affect the maritime sector and other industries related to this sector. Therefore, revealing fixed and variable risks in ship docking operations and determining up-to-date risk control options are necessary to ensure safety and sustainability in the maritime sector. In this study, the problems encountered to date in floating docks, where most of the ship docking operations are carried out, were analyzed qualitatively and quantitatively. Fuzzy Fault Tree Analysis and Event Tree Analysis approaches were used in the analyses, respectively. As a result of the study, it will be possible to reduce accidents by increasing awareness of the clog problem in the ship docking operations examined, possible loss of life, property loss and environmental pollution will be reduced, contributing to safety in the maritime sector. Additionally, because of the study, measures to prevent accidents in floating docks were presented. The effectiveness of the measures offered for ship docking operations in floating docks in accidents was analyzed with the Evidence-Based Reasoning approach. Thus, a numerical feasibility study was conducted to determine what the impact of the measures would be if implemented.