Psychological effects of green environment on university students: Analysis of two campuses in Istanbul
Yeşil'in üniversite öğrencisi üzerindeki yeşil çevrenin psikolojik etkileri: İstanbul'daki iki kampüsün analizi
  1. Tez No: 875857
  2. Yazar: SEVARA AHMEDOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yeşil bir çevrenin varlığının kişinin zihinsel ve fiziksel sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. Üniversiteler öğrencileri için sağlıklı ve rahat bir öğrenme ortamı yaratmaya çalıştıkça, yeşil alanları kampüs mimarisine dahil etmek giderek daha önemli hale geliyor. Yeşil ortamların bilinen faydalarına rağmen, özellikle İstanbul bağlamında üniversite öğrencileri üzerindeki psikolojik etkilerine ilişkin sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır.Bu çalışma, İstanbul'daki üniversite öğrencilerinin yeşil çevre ile ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi inceleyerek bilimsel literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Üniversite gözlemleri ve öğrenci görüşmeleri de dahil olmak üzere niteliksel ve niceliksel yöntemleri birleştiren karma yöntem yaklaşımının kullanıldığı araştırmada, öğrencilerin kampüsteki yeşil alanlarla nasıl etkileşimde bulundukları, bu alanlara nasıl değer verdikleri ve bu alanları nasıl kullandıkları ve bu alanların ruh sağlıkları üzerindeki etkisi incelendi. ve onların varlığı. Kazanılan içgörüler, öğrencilerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılayan alanlar yaratarak zihinsel refahı destekleyen tasarımcılar ve mimarlar için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
The presence of a green environment is widely recognized for having a substantial influence on the mental and physical health of an individual. The arrangement of green spaces into campus architecture is gaining significance as universities endeavor to establish a healthy and conducive learning environment for their students. Despite the known benefits of green environments, limited research exists on their psychological effects on university students, especially in the context of Istanbul, Turkey. The present research aims to fill the gap in the scholarly literature by investigating the correlation between green surroundings and the psychological health of university students in Istanbul. Through a mixed approach of both qualitative and quantitative methods including the observation of universities and interviews with students, the research explores how students interact with, evaluate, and utilize green spaces on campus, as well as to examine the impact of these spaces on their psychological well-being. The insights derived are pivotal for designers and architects in creating spaces that resonate with students' needs and preferences, ultimately fostering psychological well-being.