Sectoral analysis of investments in the startup ecosystem using artificial neural networks with the crunchbase dataset
Crunchbase veri setini kullanarak yapay sinir ağları ile startup ekosisteminde yatırımların sektörel analizi
- Tez No: 875858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez, Crunchbase veri setini ve yapay sinir ağlarını kullanarak girişim sermayesi yatırımlarını startup ekosistemi içinde detaylı bir şekilde analiz etmektedir. Çalışmanın temel odağı, sektörel yatırım eğilimlerini değerlendirmek ve gelecekteki yatırım fırsatlarını öngören tahmin modelleri geliştirmektir. İlk analiz, verinin temel özelliklerini belirlemek için tanımlayıcı istatistikleri kullanır, ardından yatırım manzarasındaki altta yatan desenleri ve ilişkileri tanımlamak için keşifsel veri analizi (EDA) uygulanmaktadır. Daha sonra, karmaşık ve doğrusal olmayan ilişkileri modellemek için yapay sinir ağları kullanılmaktadır, bu da hangi sektörlerin girişim sermayesi çekme olasılığının daha yüksek olduğunu tahmin etmektedir. Sonuçlar, farklı sektörler arasında yatırım miktarlarında dikkate değer farklılıklar göstermektedir, bu da girişim sermayedarlarına stratejik karar verme süreçlerinde değerli içgörüler sunmaktadır. Çalışma ayrıca veri bütünlüğü ve sinir ağları modellerinin yorumlanabilirliği gibi zorlukları ele almakta, tahmin doğruluğunu ve güvenilirliği artırmak için gelişmiş makine öğrenimi teknikleri ve daha büyük veri setleri ile ileri araştırmalar önermektedir. Bu araştırma, sektöre özgü yatırım dinamiklerini derinlemesine anlamayı ve yatırımcılara gelecekteki girişimler için yüksek potansiyelli alanları belirlemede yardımcı olmayı, böylece startup ekosisteminde daha bilinçli yatırım stratejileri geliştirmeyi kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis conducts a detailed analysis of venture capital investments within the startup ecosystem using the Crunchbase dataset and artificial neural networks. The study's primary focus is on evaluating sectoral investment trends and developing predictive models to forecast future investment opportunities. Initial analysis employs descriptive statistics to outline fundamental data characteristics, followed by exploratory data analysis (EDA) to identify underlying patterns and relationships within the investment landscape. Subsequently, artificial neural networks are utilized to model complex and nonlinear relationships, predicting the sectors most likely to attract venture capital. Results highlight notable discrepancies in investment amounts across different sectors, offering valuable insights for venture capitalists in strategic decision-making. The study also addresses the challenges of data completeness and the interpretability of neural network models, recommending further research with advanced machine learning techniques and larger datasets to enhance predictive accuracy and reliability. This research enriches the understanding of sector-specific investment dynamics and aids investors in identifying high-potential areas for future ventures, ultimately facilitating more informed investment strategies in the startup ecosystem.