40 yaş üstü kadınların menopoza ilişkin tutumlarının somatizasyon belirtileri ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of attitudes towards menopause of women over 40 years of age on somatization symptoms and quality of life
  1. Tez No: 875865
  2. Yazar: EMEL KEYİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA YÜKSEL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tanımlayıcı çalışmada 40 yaş üstü kadınların menopoza ilişkin tutumlarının somatizasyon belirtilerine ve yaşam kalitesine etkisi belirlendi. Veriler 01.12.2022-01.03.2023 tarihleri arasında Ankara'da bir ASM'ye başvuran 40 yaş üstü 232 kadından Sosyo-demografik Bilgi Formu, Menopoza İlişkin Tutum Ölçeği, Somatizasyon Ölçeği, Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplandı. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Independent Sample t Test, Mann Whitney U ve Korelasyon ile analiz edildi. Çalışmamızda kadınların %43.1'i 50-59 yaş arasındadır, %19,8'i menopozdadır, kadınların %38.8'i 45-49 yaş arasında menopoza girmiştir, % 69.8'i menopoza doğal yollarla girmiştir. Menopoza İlişkin Tutum Ölçeğinden 51.93±14.36 puan, Somatizasyon Ölçeğinden 12.15±5.85 puan almışlardır. Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği'ne göre kadınların en şiddetli yaşadığı semptomlar fiziksel semptomlar (3.90±1.32), en hafif düzeyde yaşadığı ise psikososyal semptomlar (3.36±1.38) dır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to determine the effect of attitude towards menopause on somatization symptoms and quality of life in women over 40 years of age. Data were collected from 232 women over the age of 40 who applied to a Family Health Centre in Ankara between 01.12.2022 and 01.03.2023, using the Socio-demographic Information Form, Menopause-Related Attitude Scale, Somatization Scale, Menopause-Specific Quality of Life Scale. Data were analyzed with descriptive statistics, Independent Sample t Test, Mann Whitney U and Correlation. In our study, 43.1% of the women were between the ages of 50-59, 19.8% were in menopause, 38.8% of the women entered menopause between the ages of 45-49, and 69.8% entered menopause naturally. The score of Attitudes Towards Menopause Scale was 51.93±14.36 and the score of somatization scale was 12.15±5.85. According to the Menopause-Specific Quality of Life Scale, the most severe symptoms experienced by women were physical symptoms (3.90±1.32), and the mildest level symptoms were psychosocial symptoms (3.36±1.38).