Evaluation and comparison of Giardia Lamblia with molecular methods and microscopic methods
Gıardıa Lamblıa'nın moleküler teşhisi ile direk yöntemlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 875864
  2. Yazar: ABDULLAH JASIM MOHAMMED HRWSH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANUÇİÇEK YÜCESAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giardia lamblia, sıklıkla insanları enfekte eden ve uzun süreli bakteriyel olmayan ishallere yol açan yaygın bir parazit organizmadır. Bu parazitten kaynaklanan hastalık salgınları genellikle gıda ve su kaynaklarının kirlenmesine bağlanmaktadır. Birkaç gün boyunca elde edilen dışkı örneklerinde mikroskop analizinin kullanılması, bu özel parazitin neden olduğu hastalığın kesin olarak doğrulanmasını sağlayamayabilir. Daha düşük hassasiyet, kistlerin ve/veya trofozoitlerin rastgele salınmasından veya dışkı örneklerinin bu konuda eğitim almamış kişiler tarafından analiz edilmesinden kaynaklanabilir. Jejunal biyopsi ve duodenal aspirat incelemesi gibi alternatif teknikler daha olumlu sonuçlar sağlar. Ancak yine de istilacı doğaları nedeniyle pratiklikleri sınırlıdır. PCR tespiti mikroskobik incelemeden daha hassastır, bu nedenle dışkı örneklerinde küçük miktarlardaki kistlerin tespitinde daha avantajlıdır. PCR tekniği, amplifikasyon için belirli genleri hedefleyerek Giardia DNA'sını seçici olarak amplifiye etmek için kullanılmıştır. Kesitsel tipteki bu çalışmaya, Tawfek hastanesine doktorun tanısı ve semptomları üzerine steatore şikayeti ile başvuran, her iki cinsiyetten ve 10 yaş altı 50 hasta dahil edildi. Her hastadan yaş, cinsiyet ve yerleşim yeri dahil olmak üzere tüm demografik veriler elde edildi. Yaklaşık 20 gr dışkı örneği steril plastik bir kap kullanılarak toplandı ve iki parçaya dağıtıldı. Birinci bölüm; mikroskobik inceleme için 10 gr dışkı kullanılmış ve iki parçaya bölünmüştür: 5 gr native-lugol mikroskobi ve 5 gr konsantrasyon yönteminde kullanılmıştır. İkinci kısım; moleküler inceleme için saklandı ve iki parçaya bölündü: 5 gr %70 etanol içinde saklandı ve 5 gr %2,5 potasyum dikromat içinde -20°C'de derin dondurucuda saklandı. Bunlardan kullanacağımız miktarlar alınarak testler yapılmıştır. Hastaların demografik özelliklerine göre yaşları 1 ile 10 arasında, erkeklerin sayısı 32 (%64) ile kadınlara göre 18 (%36) daha fazlaydı. Ayrıca kırsal kesimde yaşayan hastaların sayısı kentte yaşayanlara göre 29 (%58) daha fazla, 21 (%42). Bu çalışma sırasında tüm hastalardan alınan 50 dışkı örneğinden, mikroskobik incelemeye (native-lugol ve konsantrasyon) göre örneklerin yalnızca 8'i (%16) G. lamblia enfeksiyonu açısından pozitif iken, 42'si (%84) negatifti. Polimeraz zincir reaksiyonu tanısına göre (%70 etanolde) örneklerin 44'ü (%88) G. lamblia enfeksiyonu açısından pozitif, 6'sı (%12) negatif çıktı. Mikroskobik incelemede hastalar arasında yaş, cinsiyet ve yerleşim yerine göre (sırasıyla p değeri 0,608, 0,303 ve 0,255) istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. Buna karşılık hastalar arasında yaş ve cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunurken (sırasıyla p değeri 0,008 ve 0,057), yerleşim yerine göre hastalar arasında moleküler inceleme açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar (p değeri 0,499) vardı. Ayrıca %70 etanol içerisinde korunan pozitif örneklerin sayısı (44), %2,5 potasyum dikromat içinde korunan örneklerle (43) karşılaştırıldığında yüksekti. Ayrıca bu parazitin çocuklarda görülme sıklığı daha fazlaydı ve erkeklerde kadınlara göre daha yaygın görülüyordu. Ek olarak, hastaların önemli bir kısmının metropol alanların aksine kırsal bölgelerden geldiği tespit edildi. Sonuç olarak bulgular, Giardiasis tanısı alan bireylerin dışkı örneklerinden başarılı bir şekilde geri kazanılması, PCR'nin mikroskopi gibi geleneksel teşhis tekniklerine göre potansiyel avantajlarını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Giardia lamblia is a prevalent parasitic organism that often infects humans, leading to a protracted duration of nonbacterial diarrhea. Disease outbreaks resulting from this parasite are often ascribed to the contamination of food and water sources. The use of microscope analysis on stool samples obtained over a span of many days may not provide definitive confirmation of the illness caused by this particular parasite. The lower sensitivity could be because cysts or trophozoites are released at random, or because stool samples are analyzed by people who aren't trained to do so. Alternative techniques, such as jejunal biopsy and duodenal aspirate examination, provide more favorable outcomes; nevertheless, their practicality is limited due to their invasive nature. PCR detection is more sensitive than microscopic inspection, thereby making it more advantageous for detecting tiny quantities of cysts in stool samples. The PCR technique has been used to selectively amplify Giardia DNA by targeting certain genes for amplification. This cross-sectional study included 50 patients under 10 years of age of both genders who suffered from fatty diarrhea based on physicin diagnosis and symptoms and were admitted to the Al-Tawfiq hospital. All demographic data were obtained from each patient, including age, gender, and habitation. The stool sample of about 20 g was collected using a sterile plastic container and distributed into two parts. The first portion of 10 g of stool was used for wet mount microscopic in the amount of 5 g and the concentration method in the amount of 5 g, the second portion of 10 g of stool was stored and divided into 5 g for preservation in 70% ethanol and 5 g for preservation in 2.5% potassium dichromate in deep freezing at −20°C for molecular diagnosis. The test was carried out by taking the quantities we would use from these. Based on the patient population's demographic profile, the age of the patients ranged from 1 to 10 years, and the number of males was higher at 32 (64%) than females at 18 (36%). In addition, the patients from the rural habit were 29 (58%) higher in number than the patients from the urban habit, 21 (42%). Among 50 stool samples obtained from all patients during the current study, only 8 (16%) of samples were (slide and concentration) positive for G. lamblia infection, while 42 (84%) were negative (slide and concentration), according to microscopic examination. 44 (88%) of the samples were positive (70% ethanol) for G. lamblia infection, while 6 (12%) were negative, according to the polymerase chain reaction diagnosis. There were no statistically significant differences (with 70% ethanol) among patients according to age, gender, and habitation (p-value 0.608, 0.303, and 0.255, respectively) with respect to microscopic examination (slide and concentration). In contrast, there were statistically significant differences among patients according to age and gender (p-value 0.008 and 0.057, respectively), while there were statistically significant differences among patients according to habitation (p-value 0.499) with respect to molecular examination (slide and concentration). Furthermore, the number of positive samples that were preserved within 70% ethanol was high (44) when compared with samples that were preserved within 2.5% potassium dichromate (43). Additionally, this parasite was more common in children and was more common in men than in women. Additionally, a significant proportion of patients were found to come from rural areas as opposed to metropolitan areas. In conclusion; this pathogen was successfully recovered from the fecal samples of individuals diagnosed with Giardiasis, highlighting the potential advantages of PCR over traditional diagnostic techniques like microscopy.