Sosyal fayda maliyet analizi ve enerji sektörü yatırım projesinde bir uygulama
- Tez No: 87588
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESİHA SAAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
158 ÖZET Kalkınma, mevcut kaynakların en verimli alanlara etkin bir biçimde dağılımı ile gerçekleştirilir. Bu süreçte yatırım projelerinin değerlendirilmesi, amaca ulaşmak için bir araçtır. Yatırım projeleri en az maliyetle en fazla faydayı sağlamak amacına yöneliktir. Sosyal fayda maliyet analizi alternatif projeler arasından seçim yada tercih sıralaması yapılırken kamu çıkarları gözönünde tutulmaktan Kıt kaynakların etkin ve faydalı bir biçimde kullanılmasını sağlayacak proje seçiminde karar vericiye yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada, yatırım projelerinin hazırlanışı ve proje değerlendirme teknikleri incelenmiştir. Bir proje değerlendirme tekniği olarak sosyal fayda maliyet analizi, kapsamlı bir şekilde ele alınıp, enerji sektörü içerisinde Yap- İşlet-Devret Modeliyle gerçekleşecek olan, bir hidroelektrik santralı yatırım projesine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
159 SUMMARY Development is realised by distrubuting the present resources among the most profitable areas effectively. in this process analysis and evaluation of the investment projects is a way to achieve this aim. This aim can be achieved by choosing the projects which provide the maximum utiliyt with the least cost. Social cost benefit analysis takes the puclic benefit as the most important criteria. It helps in choosing the projects by using this criteria. In this study preperation of investment projects and project evalution techniques have been examined. Social cost benefit analysis have been applied to an energy generation project. This project consists of a hydroelectric power plant which is to be realized bu utilizing the Build- Operate-Transfer Model.