Akut ve rekürren candida vajinitinde klinik ve mikolojik bulguların karşılaştırılması
Comparisons of the clinical and mycological features of acute and recurrent candida vaginitis
  1. Tez No: 875886
  2. Yazar: AYŞE SULTAN KARAKOYUN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MACİT İLKİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Mikrobiyoloji, Obstetrics and Gynecology, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Akut ve Rekürren Candida Vajinitinde Klinik ve Mikolojik Bulguların Karşılaştırılması Amaç: Candida vajiniti (CV), üreme dönemindeki kadınlarda yaygın görülen önemli bir küresel bir halk sağlığı sorunudur. Ancak, genellikle mikolojik bilgi olmadan tanı alır ve tedavi edilir. Sunulan çalışmada, CV'nin epidemiyolojisi, laboratuvar tanısı ve antifungal duyarlılık profillerinin aydınlatılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Çukurova Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran rastgele seçilmiş 300 kadın (100 gebe, 200 gebe olmayan) dahil edildi. Katılımcılara sağlık anketi çalışması uygulandı ve mikroskop incelemesi ve mantar kültürleri için vajina sürüntü örnekleri alındı. Mikroskop incelemesinde lam-lamel arası ve gram boyalı preparatlar; tür tanımlanmasında CHROMAgar Candida, MALDI-TOF MS ve RT-PCR HRMA değerlendirildi. Antifungal duyarlılık testleri CLSI M44-A2 belgesinin önerileri doğrultusunda pH 7 ve pH 4'te gerçekleştirildi. Bulgular: Mantar kültürlerinde üreme olan 106 (%35,3) kadının; 92'si (%86,8) CV ve 14'ü (%13,2) Candida kolonizasyonu tanısı aldı. CV tanısı alan kadınların %55,4'ü akut CV (ACV) ve %44,6'sı rekürren CV (RCV) idi ve ailede alerji öyküsü her iki grup için anlamlı düzeyde risk oluşturdu. Çalışmada C. albicans, C. glabrata ve C. krusei en sık olmak üzere toplam 115 maya mantarı izole edildi. CHROMAgar Candida, en sık rastlanan üç CV etkeninin tanısında %91,3 tanı doğruluğu sağladı ve HRMA yöntemi de bu türlerin ayırıcı tanısında tutarlılık gösterdi. Antifungal duyarlılık sonuçları pH ile değişkenlik gösterdi: pH 4'te, flukonazol, itrakonazol ve ketokonazole duyarlılık azalırken; mikonazol duyarlılığı arttı. Sonuç: Bulgularımız, CV'nin etkili bir şekilde yönetilmesi için bir tanı algoritmasının oluşturulmasının ve klinisyenler ile mikrobiyologlar arasında işbirliğine duyulan ihtiyacın altını çizmektedir. Gram boyama, CHROMAgar Candida, MALDI-TOF MS ve antifungal duyarlılık testlerin her iki pH'da değerlendirilmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Comparisons of the Clinical and Mycological Features of Acute and Recurrent Candida Vaginitis Background: Candida vaginitis (CV) is a prevalent condition among women of reproductive age and poses a significant global public health challenge. However, the disease is often diagnosed and treated without mycological information. We aimed to investigate the epidemiology, laboratory diagnostics, and antifungal susceptibility of CV. Materials and methods: We included 300 women (100 pregnant and 200 non-pregnant) from Çukurova University Obstetrics and Gynecology outpatient clinic. Participants underwent a health survey and provided vaginal swab samples for microscopic examination and fungal culture. The microscopic analysis involved wet-mount and gram-stained slides, whereas fungal identification involved CHROMAgar Candida, MALDI-TOF MS, and RT-PCR HRMA. Antifungal susceptibility tests were conducted at pH 7 and pH 4 using the CLSI document M44-A2. Results: Of the 106 women with positive fungal cultures, 92 (86.8%) were diagnosed with CV, whereas 14 (13.2%) showed Candida colonization. Among those with CV, 55.4% had acute and 44.6% had recurrent CV; a family history of allergies significantly increased the risk for both types. We recovered 115 yeast isolates, predominantly C. albicans, C. glabrata, and C. krusei. Diagnostic accuracy of CHROMAgar Candida was 91.3% for the most common isolates, and HRMA was consistent in differential diagnosis. Antifungal susceptibility varied with pH; susceptibility to fluconazole, itraconazole, and ketoconazole decreased at pH 4, whereas susceptibility to miconazole increased. Conclusion: Our findings underscore the need for a diagnostic algorithm and enhanced collaboration between clinicians and microbiologists to improve CV management. Recommendations include using Gram staining, CHROMAgar Candida, MALDI-TOF MS, and antifungal susceptibility tests at both pH levels.