Next generation security operation center
Yeni nesil güvenlik operasyon merkezi
  1. Tez No: 875890
  2. Yazar: BARIŞ KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN NACAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giderek daha karmaşık hale gelen siber tehditler karşısında, Güvenlik Operasyon Merkezlerinin (SOC'ler) Yeni Nesil modellere doğru evrimi zorunlu hale geldi. Bu tez, modern siber tehditleri etkili bir şekilde ele almada geleneksel SOC metodolojilerinin sınırlamalarından yola çıkan Yeni Nesil SOC'lerin arkasındaki mantığı araştırıyor. Kapsamlı bir inceleme yoluyla tez, SOC çerçevesinde tehdit algılama ve yanıt yeteneklerini geliştirmek için Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML) gibi ileri teknolojileri entegre etmenin önemini vurgulamaktadır. Ek olarak, etkili SOC uygulamasına ve operasyonel başarıya rehberlik etmede temel bileşenler olarak İnsanlar, Süreçler, Teknoloji ve Yönetişimin temel çerçevesini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the face of increasingly sophisticated cyber threats, the evolution of Security Operations Centers (SOCs) towards Next Generation models has become imperative. This thesis investigates the rationale behind Next Gen SOCs, driven by the limitations of traditional SOC methodologies in effectively addressing modern cyber threats. Through a comprehensive exploration, the thesis emphasizes the importance of integrating advanced technologies such as Artificial Intelligence (AI) and Machine Learning (ML) to enhance threat detection and response capabilities within the SOC framework. Additionally, it highlights the foundational framework of People, Process, Technology, and Governance as essential components in guiding effective SOC implementation and operational success.