Characterization of a new immune escape mechanism used by Salmonella Typhimurium
Salmonella Typhımurıum tarafından kullanılan yeni bir immün kaçış mekanizmasının belirlenmesi
- Tez No: 875889
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gasdermin ailesi üyeleri, doğal bağışıklık sistemine ait ve piroptoz adı verilen yeni bir hücre ölümü formunda rol oynayan önemli proteinlerdir. Farklı Gasdermin proteinleri ve bunları modüle eden enzimlerin yapısı ve işlevi açıklığa kavuşturulurken, bazı Gasderminlerin konak/patojen etkileşimindeki doğrudan rolü henüz bilinmemektedir. Kanonik olmayan Kaspaz-4 inflamazomu, Gram-negatif bakterilerin lipopolisakkaritinin tespitinde rol oynayan önemli bir yolaktır ve bu yolağın aşırı çalışması, kontrolsüz inflamasyona ve sepsise yol açar. Buna karşın, bakteriler de doğuştan gelen bağışıklık sisteminin bileşenleri tarafından tanınmalarını ve öldürülmelerini engellemek için çeşitli bağışıklık kaçış mekanizmaları geliştirir. Bu tezde Salmonella Typhimurium'un (STm) kullandığı yeni bir immün kaçış stratejisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız, Gasdermin ailesinin daha az karakterize edilmiş bir üyesi olan Gasdermin B'ye (GSDMB) ve bunun STm enfeksiyonu sırasındaki modülasyonuna odaklandı. Spesifik olarak, GSDMB'nin STm enfeksiyonuna yanıt olarak übikitinlenip übikitinlenmediğini belirlemeyi ve bu modifikasyondan sorumlu bakteriyel ubikitin ligazını tanımlamayı amaçladık. İnsan hücre hatları kullanarak, ilk kez GSDMB'nin STm enfeksiyonu sırasında übikitinlendiğini gösterdik. Biyoenformatik analizler, STm'nin bir tip III ubikuitin ligazının Gasdermin B ile etkileşime girebileceğini bulduk. Bu bulgular, GSDMB'nin bakteriyel enfeksiyonlardaki rolünü ortaya koymakta ve Salmonella enterica'nın neden olduğu inflamasyonu ve sepsisi önlemek için potansiyel terapötik hedefler önerilmesine olanak sağlmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gasdermin family members are important proteins of the innate immune system involved in a particular form of cell death called pyroptosis. While the precise structure and function of different Gasdermin proteins and the enzymes modulating them are being elucidated, the direct role of some Gasdermin proteins in host/pathogen interaction remain unknown. The non-canonical Caspase-4 inflammasome is an important pathway involved in the detection of the lipopolysaccharide of Gram-negative bacteria and the overactivation of this pathway leads to uncontrolled inflammation and sepsis. Bacteria, in turn, develop several immune escape mechanisms to inhibit their recognition and their killing by the components of the innate immune system. In this thesis, we aimed to investigate a novel immune evasion strategy employed by Salmonella Typhimurium (STm). Our study focused on Gasdermin B (GSDMB), a less characterized member of the Gasdermin family, and its modulation during STm infection. Specifically, we aimed to determine whether GSDMB undergoes ubiquitination in response to STm infection and to identify the bacterial ubiquitin ligase responsible for this post-translational modification. By using human cell lines, we demonstrated for the first time that GSDMB is ubiquitinated during STm infection. Bioinformatic analyses suggested that a type III ubiquitin ligase from STm could interact with Gasdermin B and trigger its ubiquitination. These findings provide insights into the role of GSDMB in bacterial infections and propose potential therapeutic targets for managing inflammation and sepsis caused by Salmonella enterica.