The effects of galectin-3 gene variants and serum galectin-3 levels on disease risk and prognosis in patients with type 1 diabetes
Tip 1 diyabetli hastalarda galectin-3 gen varyantlari ve serum galectin-3 düzeylerinin hastalik risk ve prognozu üzerine etkileri
- Tez No: 875891
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Diabetes mellitus, pankreatik β-hücre hasarıyla, etkisindeki bozukluklarla veya her ikisine bağlı olarak insülin salgılanmasındaki bozukluktan kaynaklanan kronik hiperglisemiyle karakterize heterojen bir metabolizma hastalığıdır. Hem tip-1 hem de tip-2 diyabet, β-hücrelerinde fonksiyonel ve yapısal hasara yol açar. Bu durum, tip 1 diyabette otoimmün bir süreçle, tip 2'de de yüksek glisemi ve/veya lipid seviyeleriyle bağlantılı olarak indüklenebilir. Wnt yolağı β-hücre proliferasyonunda, kolesterol metabolizmasında, insülin sekresyonunda ve GLP-1 üretiminde rol oynamaktadır. Wnt sinyal aktivasyonu retina dahil birçok dokuda inflamasyona katkıda bulunmaktadır. Wnt3A IL-6, IL-12 ve TNF-a salınmasını indüklemekte, IL-6 ve TNF-a da Wnt sinyalini aktive etmektedir. Aşırı aktivasyonu, retinada artmış ICAM-1, TNF-a ve VEGF ile ilişkilidir. Diyabetik retinopatinin çeşitli hayvan modellerinde Wnt sinyal aktiviteleri artmıştır. Wnt sinyal yolu, β-katenin'i stabilize ederek gen transkripsiyonunu düzenlemekte ve çeşitli fizyolojik/patofizyolojik süreçlerde rol oynamaktadır. Glukoz metabolizmasıyla Wnt/β-katenin sinyali arasındaki etkileşimlerin karşılıklı olduğu gösterilmiştir. Galectin-3 (Gal-3) gen varyantları ile serum düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Gal-3'ün hasta ve kontroller arasında en düşük gen varyant oranları sırasıyla rs4644 A/A ve rs4652 C/C alellerinde bulunmuştur. Hastalar ve kontrol oranı rs4644 A/A için yaklaşık 1.5 kat bulunurken, bu oranın rs4652 C/C için ters bir şekilde %50 olduğu saptanmıştır. Diğer gen varyant oranları açısından anlamlı fark bulunmamaktadır. Gal-3'ün rs4644 A/A gen varyantının immün yanıtta daha etkili olduğunu ve otoimmüniteye yatkınlık yarattığını, rs4652 C/C gen varyantında bunun tersi olduğunu ve Gal-3 gen varyantının serum düzeyinden ziyade fonksiyonellik açısından önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a heterogeneous metabolic disease characterized by chronic hyperglycemia resulting from impaired insulin secretion due to pancreatic β-cell damage, dysfunction or both. Both type-1 and type-2 diabetes cause functional and structural damage to β-cells. This may be induced by an autoimmune process in type 1 diabetes and in association with high glycemia and/or lipid levels in type 2. The Wnt pathway plays a role in β-cell proliferation, cholesterol metabolism, insulin secretion and GLP-1 production. Wnt signal activation contributes to inflammation in many tissues, including the retina. Wnt3A induces the release of IL-6, IL-12 and TNF-a, and IL-6 and TNF-a activate Wnt signaling. Its overactivation is associated with increased ICAM-1, TNF-a and VEGF in the retina. Wnt signaling activities are increased in various animal models of diabetic retinopathy. The Wnt signaling pathway regulates gene transcription by stabilizing β-catenin and plays a role in various physiological/pathophysiological processes. The interactions between glucose metabolism and Wnt/β-catenin signaling have been shown to be reciprocal. No significant relationship was found between Galectin-3 (Gal-3) gene variants and serum levels. The lowest gene variant rates of Gal-3 between patients and controls were found in the rs4644 A/A and rs4652 C/C alleles, respectively. While the ratio of patients and controls was approximately 1.5-fold for rs4644 A/A, this ratio was found to be inversely 50% for rs4652 C/C. There is no significant difference in terms of other gene variant rates. We think that the rs4644 A/A gene variant of Gal-3 is more effective in the immune response and predisposes to autoimmunity, while the opposite is true for the rs4652 C/C gene variant, and the Gal-3 gene variant is important in terms of functionality rather than serum level.