Hüseyin Nadir'in Fakabasmaz Zihni serisi üzerine bir inceleme
A review of Hüseyin Nadir's Fakabasmaz Zihni series
  1. Tez No: 875898
  2. Yazar: BERKAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, Hüseyin Nadir'in Fakabasmaz Zihni'nin Sergüzeştleri (Cilt 1) ve“Fakabasmaz Zihni'nin Sergüzeştleri (Cilt 2)”adlı polisiye hikâyeleri, Seval Şahin'in“Cinai Meseleler: Osmanlı-Türk Polisiye Edebiyatında Biçim ve İdeoloji (1884-1928)”isimli kitabında ortaya koyduğu polisiyenin biçimbilim fonksiyonları göz önünde bulundurularak yapısal açıdan incelenmiştir. İlk olarak 1922'de yayımlanan“Fakabasmaz Zihni”serisi,“Cinayet Koleksiyonu”adı altında Cemiyet Kütüphanesi tarafından yayımlanmıştır. 1930'da serinin latin harfleriyle yayınlanır. Bu çalışmada, Şule Ayva tarafından yayına hazırlanan“Fakabasmaz Zihni'nin Sergüzeştleri (Cilt 1)”ve“Fakabasmaz Zihni'nin Sergüzeştleri (Cilt 2)”başlıklı baskısı kullanılmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm Türk Edebiyatında Polisiye, ikinci bölüm Hüseyin Nadir ve Fakabasmaz Zihni'nin Sergüzeştleri, üçüncü bölüm Fakabasmaz Zihni'nin Sergüzeştleri.
Özet (Çeviri)
In this study, Hüseyin Nadir's detective stories Fakabasmaz Zihni'nin Sergüzeştleri (Cilt 1) and“Fakabasmaz Zihni'nin Sergüzeştleri (Cilt 2)”are structurally analyzed by taking into account the stylistic functions of detective fiction as put forward by Seval Şahin in her book“Cinai Meseleler: Osmanlı-Türk Polisiye Edebiyatında Biçim ve İdeoloji (1884-1928)”by Seval Şahin, the stylistic functions of detective fiction are taken into consideration and analyzed structurally. First published in 1922, the“Fakabasmaz Zihni”series was published by the Cemiyet Library under the name“Cinayet Koleksiyonu”. In 1930, the series was published in Latin letters. In this study, the editions titled“Fakabasmaz Zihni'nin Sergüzeştleri (Cilt 1)”and“Fakabasmaz Zihni'nin Sergüzeştleri (Cilt 2)”prepared for publication by Şule Ayva were used. The thesis consists of three chapters: The first chapter is Detective Stories in Turkish Literature, the second chapter is Hüseyin Nadir and Fakabasmaz Zihni'nin Sergüzeştleri, and the third chapter is Fakabasmaz Zihni'nin Sergüzeştleri.