Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde progresif gevşeme egzersizlerinin dispne ve konfor düzeyi üzerine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
Effect of progressive relaxation exercises on dyspnea and comfort level in individuals with chronic obstructive lung disease: A randomized controlled study
- Tez No: 875897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde progresif gevşeme egzersizlerinin dispne ve konfor düzeyi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmış randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma Ocak-Ağustos 2023 tarihleri arasında İzmir Urla Devlet Hastanesi Dahiliye Kliniğinde yürütülmüştür. Araştırmada tabakalı ve blok randomizasyon yöntemi kullanılmış, 21 müdahale grubu ve 21 kontrol grubu olmak üzere 42 hasta ile tamamlanmıştır. Müdahale grubundaki hastalara 6 hafta süresince 30 dakikalık progresif gevşeme egzersizleri uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan hastalara standart bakım uygulamaları dışında herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Araştırmanın verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu, Medikal Araştırma Kurulu Dispne Skalası, Genel Konfor Ölçeği-Kısa Formu ve Hasta İzlem Formu kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Shapiro Wilk testi, Levene testi, Mauchly's W testi, bağımsız örneklem t testi, Mann Whitney U testi, bağımlı örneklem t testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, Friedman testi, Benferoni testi ve Fisher's Exact testi kullanılmıştır. Müdahale grubundaki hastaların 6.
Özet (Çeviri)
The study is a randomised controlled experimental study conducted to examine the effect of progressive relaxation exercises on dyspnea and comfort level in individuals with chronic obstructive pulmonary disease. The study was conducted between January and August 2023 in the Internal Medicine Clinic of Izmir Urla State Hospital. Stratified and block randomisation method was used in the study and 42 patients, 21 intervention group and 21 control group, were completed. Patients in the intervention group received 30-minute progressive relaxation exercises for 6 weeks. Patients in the control group did not receive any intervention other than standard care practices. The data of the study were collected by face-to-face interview method using the Descriptive Information Form, Medical Research Council Dyspnea Scale, General Comfort Scale-Short Form and Patient Follow-up Form. Descriptive statistics, Shapiro Wilk test, Levene's test, Mauchly's W test, independent sample T test, Mann Whitney U test, dependent sample t test, Wilcoxon Signed Ranks test, Friedman test, Benferoni test and Fisher's Exact test were used to analyse the data obtained from the study.