Dişli çarklarda farklı taban dolgu geometrisinin, dişli çark ağırlığına ve mekanik özelliklerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different base filling geometry on gear chart weight and mechanical properties in gear wheels
  1. Tez No: 875925
  2. Yazar: HANİFE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, dişli çarkın ağırlığını minimuma getirebilecek şekilde düz dişli çarkın gövdesi üzerine üçgen, kare ve altıgen geometrilerde tasarımlar yapılmıştır. Bu tasarımlarda en hafif dişli çarkı bulabilmek için farklı kenar uzunlukları ve dolgu kalınlıklarında tasarımlar gerçekleştirilmiştir. Dişli çarklar Solidworks paket programında ayrı ayrı modellenmişlerdir. Dişli çarkların ANSYS programı ile sonlu eleman analizleri yapılmıştır. Bütün tasarımlar ve analizler incelendiğinde kare geometride en hafif dişliye ulaşılmıştır. Tasarlanan dişli çarklar, dolu dişli çark ile karşılaştırıldığında %63,65 gibi büyük bir oranda hafifletme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, designs in triangular, square and hexagonal geometries were made on the body of the spur gear in order to minimize the weight of the gear wheel. In order to find the lightest gear wheel in these designs, designs with different edge lengths and filler thicknesses were made. Gear wheels were modeled separately in the Solidworks package program. Finite element analyzes of the gear wheels were performed with the ANSYS program. When all designs and analyzes were examined, the lightest gear in square geometry was reached. Compared to the solid gear wheel, the designed gear wheels achieved a significant reduction of 63.65%.