Yetişkinlerde duygu düzenlemenin benlik saygısı ve yalnızlık düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between emotion regulation and self-esteem and loneliness level in adults
  1. Tez No: 875927
  2. Yazar: YAĞMUR AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında duygu düzenleme güçlüğü, benlik saygısı ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya 18 yaş ve üzeri 232 Kadın, 173 erkek olmak üzere toplamda 405 kişi katılmıştır. Katılımcılara araştırma kapsamında değişkenlerin incelenmesi için online platformda Gönüllü Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği-16, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Yalnızlık Envanteri verilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 20 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, duygu düzenleme güçlüğü ve alt boyutları, benlik saygısı ve yalnızlık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Katılımcıların duygu düzenleme güçlüğü ve alt boyutlarının puanı arttıkça benlik saygısı düzeyi azalırken yalnızlık düzeyi artmaktadır. Katılımcıların benlik saygısı düzeyi arttıkça yalnızlık düzeyi azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to examine the relationship between difficulty in emotion regulation, self-esteem and loneliness levels. A total of 405 people, 232 women and 173 men, aged 18 and over, participated in the research. Voluntary Consent Form, Demographic Information Form, Difficulties in Emotion Regulation Scale-16, Rosenberg Self-Esteem Scale and Loneliness Scale were given to the participants on the online platform to examine the variables within the scope of the research. The data obtained was analyzed with the SPSS 20 program. According to the results of the research, it was seen that there was a significant relationship between difficulty in emotion regulation and its sub-dimensions, self-esteem and loneliness levels. As the participants' difficulty in emotion regulation and sub-dimension scores increase, their level of self-esteem decreases and their level of loneliness increases. As the self-esteem level of the participants increases, the level of loneliness decreases.