Alfa işitsel uyaranlarının yol bisikleti sporcularının interval antrenmanı performansına etkisi
The effect of alpha auditory stimulus on the interval training performance of road cyclists
- Tez No: 875935
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmanın amacı bisiklet sürüş performansını geliştirmeye yönelik uygulanan 4x4 interval metodunun mental rahatlama sağlayan Alfa işitsel uyaranlarıyla kombine edildiğinde performans ölçütleri olan güç ve nabız değerlerinde ortaya çıkabilecek etkileri saptamaktır. Çalışma kontrol grubu olmayan yarı deneysel desende olup, laboratuvar koşullarında, MSKÜ Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmekte olan 11 erkek, 3 kadın sporcu (n=14) üzerinde düzey belirleme, ön test, son test performanslarına dayalı güç, nabız ve beyin dalgası verileri eldesiyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların boy, kilo ve inseam uzunluğu ölçümülerinden sonra Lemond yöntemiyle belirlenen uygun kadro ve sele yüksekliğindeki bisikletin Elite Suito-T trainer kurulumu gerçekleştirilmiştir. Süreç boyunca trainer düz yol koşullarında simüle edilmiş, kadans, güç ve nabız verileri saniye duyarlılığında toplanmıştır. Katılımcıların antrenman düzeyi FTP20 testi ile belirlenmiş ve bu değere göre FTP bazlı zone2-zone5 antrenman bölgelerinde interval antrenmanı oluşturulmuştur. Katılımcı FTP20 testinden 48 saat sonra EEG cihazı ile ön test 4x4 interval sürüşü gerçekleştirmiş ve elde edilen güç, nabız ve EEG verileri ön test olarak kaydedilmiştir. Aynı interval antrenmanı katılımcı 48 saat dinlendikten sonra tekrar uygulanmış ve ön testten farklı olarak katılımcıya 11Hz Alfa, ve 7.83Hz Schumann frekansı binaural uyaranlar olarak verilmiştir. Elde edilen güç, nabız, EEG verileri son test olarak kaydedilmiştir. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda alfa binaural uyarımın beynin alfa etkinliğini artırdığı (p0.05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effects of combining the 4x4 interval method, applied to improve cycling performance, with Alpha auditory stimuli that provide mental relaxation on performance metrics such as power and heart rate. The study follows a quasi-experimental design without a control group and was conducted under laboratory conditions at the MSKU Faculty of Sports Sciences with 11 male and 3 female athletes (n=14). After measuring the participants' height, weight, and inseam length, the appropriate frame and saddle height were determined using the Lemond method, and the Elite Suito-T trainer setup completed. Throughout the process, the trainer simulated flat road conditions, and cadence, power, and heart rate data collected with second precision. The participants' training level was determined with the FTP20 test, and interval training created in FTP-based zone2-zone5 training zones according to this value. Forty-eight hours after the FTP20 test, participants performed a pre-test 4x4 interval ride with an EEG device, and the obtained power, heart rate, and EEG data recorded as pre-test data. After a 48-hour rest period, the same interval training repeated with the addition of 11Hz Alpha and 7.83Hz Schumann frequency binaural stimuli. The obtained power, heart rate, and EEG data recorded as post-test data. Statistical analysis showed that alpha binaural stimulation increased brain alpha activity (p0.05).