Geçici koruma kapsamında Türkiye'de bulunan Suriyelilerin afet bilinci algısı: Ankara ili örneği
Perception of disaster awareness of Syrian refugees under temporary protection in Türkiye: The case of Ankara province
  1. Tez No: 875950
  2. Yazar: ASLI SEVİM ATAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU TOKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada geçici koruma kapsamında Türkiye'de bulunan Suriyelilerin afet bilinci algısının ne düzeyde olduğunu belirlemek amacıyla nicel araştırma yöntemi kullanılarak tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 yılında Ankara'da bulunan toplam 396 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmaya katılacak kişilerin belirlenmesinde, basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmeye yönelik gerekli verilerin toplanması için 2018 yılında geliştirilen 4 alt boyut ve 36 maddeden oluşan Afet Bilinci Algı Ölçeği ve 7 maddeden oluşan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma için toplanan verilerin analizi amacıyla yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılırken grup içi karşılaştırma analizlerinde t-testi ve çoklu grup analizleri için tek yönlü varyans analizi testlerinden faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda katılımcı Suriyelilerin afet bilinci algılarının iyi seviyede olduğu, erkek katılımcıların kadın katılımcılara göre afet bilinç algılarının daha yüksek olduğu, eğitim seviyesi arttıkça söz konusu algının arttığı, yaş ve Türkiye'de bulunma süresi arttıkça söz konusu algının genellikle artma eğiliminde olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine the level of disaster awareness perception of Syrians under temporary protection in Turkey, the survey model was utilized using quantitative research method. The sample of the study consists of 396 participants in Ankara in 2023-2024. Simple random sampling method was used to determine the participants of the study. The Disaster Awareness Perception Scale consisting of 4 sub-dimensions and 36 items developed in 2018 and the Personal Information Form consisting of 7 items were used to collect the necessary data to realize the purpose of the study. Percentage, frequency, mean and standard deviation values were used to analyze the data collected for the research. While analyzing the data, t-test was used for in-group comparison analysis and one-way analysis of variance tests were used for multiple group analysis. As a result of the study, it was found that the disaster awareness perceptions of the participant Syrians were at a good level, male participants had higher disaster awareness perceptions than female participants, the said perception increased as the level of education increased, and the said perception generally tended to increase as the age and duration of stay in Turkey increased.