Yeter sayı algılama sinyal yolağının laktik asit bakterileri kullanılarak bloke edilmesinin, Salmonella'da biyofilm oluşumu ve virülanslık üzerine etkileri
The effects of blocking the quorum-sensing signal pathway using lactic acid bacteria on biofilm formation and virulence in Salmonella
- Tez No: 875957
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Genetics, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, iki farklı Salmonella Typhimurium suşunun (DMC4, SL1344) quorum sensing (QS) aktivitesinde anahtar rol oynayan luxS geninin mutantları, kloramfenikol gen kaseti kullanılarak oluşturulmuştur. Dokuz farklı laktik asit bakterisinin (LAB) kültür süpernatantlarının (CFCS) S. Typhimurium doğal suşları ve bu suşların luxS gen mutantlarında (ΔluxS) biyofilm oluşumu ve otoindükleyici (AI-2) aktivitesi üzerindeki etkileri araştırıldığında, S. Typhimurum DMC4 doğal suşunda en yüksek biyofilm inhibisyonu (% 83,02) % 40 konsantrasyondaki M24 kodlu CFCS uygulanarak elde edilmiştir. Bu suşun ΔluxS'inde en yüksek antibiyofilm aktivitesi M10-CFCS kullanılarak elde edilmiştir (% 94,64). S.
Özet (Çeviri)
This study uses a chloramphenicol gene cassette to investigate the mutant generation of the luxS gene, which is crucial for the quorum sensing of two Salmonella Typhimurium strains (DMC4, SL1344). When the effects of nine different lactic acid bacteria culture supernatants on biofilm formation and autoinducer activity in S. Typhimurium wild-type strains and their luxS gene mutants (ΔluxS) are investigated, the highest biofilm inhibition (83.02%) in S. Typhimurium DMC4 wild-type strain is obtained by applying M24 coded CFCS at 40% concentration. In ΔluxS of this strain, the highest antibiofilm activity is obtained using M10-CFCS (94.64%). In S.