Erken mobilizasyonun hastaların uyku, fizyolojik parametreler ve yoğun bakımda kalış süresine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of early mobilization on sleep, physiological parameters, and length of stay in icu: A randomized controlled study
- Tez No: 875958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, erken mobilizasyonun uyku, fizyolojik parametreler ve yoğun bakımda kalış süresine etkisini incelemektir. Randomize kontrollü ve deneysel türde gerçekleştirilen çalışmanın evrenini; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İU-C), Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (CTF), Kalp Damar Cerrahisi (KDC) Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YBÜ) Nisan 2023–Mart 2024 tarihleri arasında yatan hastalar, örneklemini ise çalışmaya katılma kriterlerini karşılayan 82 hasta (41 deney ve 41 kontrol) oluşturdu. Çalışma verileri;“Hasta Bilgi Formu”,“Ağrı Ölçeği-Sayısal Ağrı Değerlendirme Skalası”,“Glaskow Koma Skalası (GKS)”,“Fizyolojik Parametre Takip Formu”ve“Richards Campbell Uyku Ölçeği”ile toplandı. Deney grubuna ameliyattan sonraki ilk 12 saat içerisinde sedasyonun kesilmesi ve etkilerinin ortadan kalkmasının ardından erken mobilizasyon uygulandı. Kontrol grubu ise ameliyattan sonra ilk standart prosedüre göre mobilize edildi. Çalışma sürecinde toplanan verilerin analizinde SPSS v26 istatistik programından yararlanıldı. Çalışma sonucunda; erken mobilize edilen hastaların 12. ve 24. saatin sonundaki SpO2 değerleri ile, 24.saatteki solunum sayısı arasında anlamlı fark bulundu Bu veriler ışığında erken mobilizasyonun solunum sistemi üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Kalp damar cerrahisi yoğun bakımda yatan hastaların uyku kalitesinin kötü/orta olduğu, erken mobilizasyonun uyku kalitesini etkilediği ve erken mobilizasyonun yoğun bakımda ve hastanede yatış süresini azalttığı belirlendi. Sonuç olarak bu çalışmada KDC YBÜ'de yatan hastalara erken mobilizasyonun uygulanabileceği görüldü. Bu kapsamda, hemşireler için erken mobilizasyona yönelik hizmet içi eğitim etkinlerinin planlanması önerilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of early mobilization on sleep, physiological parameters, and length of stay in the intensive care unit. This randomized controlled experimental study was conducted among patients admitted to the Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit of Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, between April 2023 and March 2024. The sample consisted of 82 patients (41 experimental and 41 control) who met the inclusion criteria. Data were collected using the“Patient Information Form”,“Pain Scale-Numerical Pain Rating Scale”,“Glasgow Coma Scale (GCS)”,“Physiological Parameter Monitoring Form”, and“Richards Campbell Sleep Scale”. In the experimental group, sedation was discontinued within the first 12 hours post-operation, and early mobilization was initiated once the effects had subsided. The control group was mobilized according to the standard procedure after surgery. Data collected during the study were analyzed using SPSS v26 statistical software. The results showed statistically significant differences in SpO2 values at the end of the 12th and 24th hours and in respiratory rate at the 24th hour in patients mobilized early. These findings suggest that early mobilization positively affects the respiratory system. It was determined that patients in the cardiovascular surgery intensive care unit had poor to moderate sleep quality and that early mobilization influenced sleep quality and reduced the length of stay in the intensive care and hospital. Consequently, this study indicates that early mobilization can be implemented for cardiovascular surgery intensive care unit patients. It is recommended that in-service training activities focused on early mobilization be planned for nurses.