Correlation of hegemony and violence: a case study of detroit: Become Human (2018) and Red Dead Redemption II (2018)
Detroit: Become Human (2018) ve Red Dead Redemptıon II (2018) oyunlarında hegemonya ve şiddet ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 875963
  2. Yazar: LUTHFIAH DIEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DİĞDEM SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Video oyunlarının, toplumun yaşam biçimini yansıtan ve/veya açıklayan kültürel eserler olarak kabul edilebileceği, bunlardan birinin de hegemonya ve şiddet olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. Antonio Gramsci'nin, devletin toplumun entelektüellerini kullanarak fikirleri yayma süreci olarak tanımladığı hegemonya kavramından yola çıkan bu çalışma, Detroit: Become Human (2018) ve Red Dead Redemption II (2018) oyunlarının anlatılarında temsil edilen hegemonik pratiklere odaklanmaktadır. Ardından, hegemonya ve şiddet arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için seçilen oyunlarda bu pratiklere karşılık gelen şiddet temsilleri karşılaştırılmaktadır. Bu çalışma, hegemonik pratikler ile her iki oyunda da yer verilen şiddet eylemleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
It is widely agreed that video games can be considered cultural artefacts which reflect and/or explain society's way of life, one being hegemony and violence. Following Antonio Gramsci's concept of hegemony as a process by the State to circulate ideas by using society's intellectuals, this thesis attempts to find hegemonic practices being represented in the narratives of two game titles: Detroit: Become Human (2018), and Red Dead Redemption II (2018). Then, violent occurrences that correspond to these practices are compared/contrasted to find a relation between hegemony and violence. This study reveals that there is a certain degree of correlation between hegemonic practices and acts of violence that are reflected through both game titles.