Representation of female identity in Anne Devlin's Ourselves Alone and Marie Jones's Somewhere Over the Balcony
Anne Devlin'in Ourselves Alone ve Marie Jones'un Somewhere Over the Balcony eserlerinde kadın kimliğinin temsili
- Tez No: 935009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL İZMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
1980'li yıllarda Kuzey İrlanda tiyatrosu, kadın oyun yazarlarının sınıf ve cinsiyete dayalı tekdüze anlatıları bozan eserleri sayesinde kadınların hem sahnede hem de dramatik edebiyatta daha da görünür hale geldiği büyük bir değişimden geçmiştir. Dönemin eserleri arasında Anne Devlin'in Ourselves Alone (1986) ve Marie Jones'un Charabanc Theatre Company (Karavan Tiyatro Kumpanyası) ile yazdığı ortak çalışması Somewhere Over the Balcony (1987) öne çıkmıştır. Bu çalışmada amaç, Helen Cixous'nun kadınlar tarafından yazılan eserlerin kadın olmanın anlamını sorgularken erkek egemen sistemi sarsmak için de kullanılabileceği üzerine postmodernist görüşleri ışığında Ourselves Alone ve Somewhere Over the Balcony oyunlarının kadın ana karakterlerini inceleyerek bu eserlerin kadın kimliğini ne ölçüde yansıttıkları ve yeniden inşa ettiklerini incelemektir. Bu doğrultuda, oyunlardaki karakterlerin betimlenişi detaylı şekilde ele alınarak bu oyunların, İrlanda kadınının geleneksel edebi temsilini bozmaya yönelik sağlam girişimler oldukları sonucuna varılmıştır. Yazarların eserlerinde kadın tecrübesini erkek tecrübesine kıyasla öne çıkarması, Cixous'nun“feminine writing”anlayışına göre incelenerek yazılı metinler ve kadın kimliği arasındaki ilişki, ve Kuzey İrlandalı kadın oyun yazarlarının tiyatroyu, Kuzey İrlandalı kadınların bireyselliklerini keşfetmeleri ve fikirlerini ifade etmeleri için nasıl kullandıkları irdelenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada, Anne Devlin'in Ourselves ve Marie Jones'un Somewhere eserlerinin, Kuzey İrlandalı kadınların bireyselliklerini inşa etme ve güçlenme yolculuklarını nasıl aktardıkları incelenerek bu oyunlarda bağımsız kadın kimliği oluşturmanın güçlüğünün vurgulandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 1980s, the Northern Irish theatre underwent a significant change in which women became visible both on stage and in dramatic literature thanks to the works of Northern Irish female playwrights that disrupted the unifying narratives of communal identity concerning class and gender. Some examples are Anne Devlin's Ourselves Alone (1986) and Marie Jones's Somewhere Over the Balcony (1987) written in collaboration with the Charabanc Company. This study aims to explore the extent to which female protagonists in Ourselves Alone and Somewhere Over the Balcony question and rebuild their feminine identity in the light of Helen Cixous's postmodernist views on how written work by women can be used to undermine the patriarchal hegemony by initiating revival in feminine consciousness. The focus is on the plays' characterisation to conclude that these works are solid attempts to subvert the traditional literary representation of the Irish woman with regard to feminine consciousness. With respect to characterisation, the prioritisation of the female experience over the male one through the female trios at the core of both plays can be related to Cixous's correlation between the writing and feminine identity, and how the Northern Irish female playwrights use writing to help Northern Irish women discover themselves and to convey their opinions. In conclusion, this thesis explores how Anne Devlin's Ourselves and Marie Jones's Somewhere are structured to represent the Northern Irish women's journey of self-construction and empowerment to underline the complexity of forming an autonomous female identity within the Northern Irish context.