Monokalkojenitlerin yapısal ve elektronik özellikleri
Structural and electronic properties of monochalcogenides
- Tez No: 875964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Güçlü anizotropik yapıya ve düşük kristal simetrisine sahip olan 2 boyutlu monokalkojenit malzemeler günümüzün en çok çalışılan malzemeleri arasındadır. Son yıllarda üzerine yapılan çalışmalar sonucunda monokalkojenitlerin güneş enerjisi dönüşüm teknolojileri için soğurucu malzeme olarak kullanılabileceği ve ince film fotovoltaik alanında iyi bir potansiyele sahip bir malzeme yapısına sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışmada malzemenin yapısal ve elektronik özellikleri incelenmiş, yük taşıyıcılarının farklı geometrik potansiyeller altındaki etkileri çalışılmıştır. Geometrik potansiyelin Γ noktası etrafındaki düşük enerji bantları üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Geometrik potansiyellerin farklı şiddetlerinde etkin kütle, Fermi hızı, taşıyıcı hareketliliği, durulma zamanı gibi kavramlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
2D monochalcogenide materials, which have a strong anisotropic structure and low crystal symmetry, are among the most studied materials nowadays. As a result of the studies carried out in recent years, it has been seen that monochalcogenides can be used as absorber materials for solar energy conversion technologies and have a material structure with good potential in the field of thin film photovoltaics. In this study, the structural and electronic properties of the material were examined and the effects of charge carriers under different geometric potentials were studied. The effects of the geometric potential on the low-energy bands around the Γ point are discussed. Concepts such as effective mass, Fermi velocity, carrier mobility and relaxation time were analyzed at different strengths of geometric potentials.