Evanjelist sosyal hizmet kurumu Diakoni Teşkilatı'nın Almanya'da göçmenlere yönelik sosyal hizmetleri
Social services of the evangelical social service Organisation Diakonia for migrants in Germany
- Tez No: 875965
 - Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN KESGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yalova Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Almanya'da göçmenlere yönelik hizmetlerde farklı misyon, teori ve anlayışlar doğrultusunda farklı kurumlar hizmet üretmektedir. Diakoni kurumu da bu sosyal hizmet kurumlarından birisidir. Hristiyanlığın Protestan mezhebi, evanjelist bakış açısıyla yola çıkmış, zamanla kurumsallaşarak profesyonel bir mahiyet ve teşkilata dönüşmüştür. Çalışmanın ana ekseninde Almanya'da göçmenlere sunulan manevi ve maddi desteklerin olması dolayısıyla, birinci bölümde tez içeriğiyle ilgili kavramsal çerçeve çizilmiştir. Kavramsal çerçeveyi çizebilmek için literatür taraması yapılarak bu taramalardan süzülen bulgular derlenmiştir. İkinci bölümde Evanjelizm ve Hristiyanlık metinleri ve başlangıcından bugüne kadar Evanjelizm ve Diakoni üzerine çalışılmış ulusal ve uluslararası akademik eserler literatür taramayla incelenmiştir. Diakoni kurumunun yasal dayanağı, mevzuatı ve uygulamada sığınmacı, mülteci, göçmenlere yönelik sunduğu hizmetlerden örnekler sunulmuştur. Üçüncü bölüm, araştırmanın yöntemi, önemi, konusu ve amacı üzerine bilgi vermektedir. Dördüncü bölümde, yapılan saha çalışmasından elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Araştırmada, sosyal hizmet uygulaması açısından dünya çapında bir büyüklüğe sahip olan Diakoni teşkilatının işleyişi, teolojik alt yapısı ve göçmenlere yönelik yapmış olduğu sosyal hizmet uygulamaları değerlendirilmiştir. Sunulan maddi yardım, teknik ve manevi desteklerin uygulanması incelenmiştir. Sunulan hizmetler, hizmet almak isteyenler ve hizmet verenler açısından değerlendirilmiştir. Hizmetlerin işlevselliği incelenmiş, olumlu ve olumsuz yönleri saptanmıştır. Göçmenlere sunulan hizmetler, sosyal hizmet perspektifinde ele alınmıştır. Ortaya konulan hipotezlerin doğrulanabilmesi için nitel yöntemler ile cevaplar aranmıştır. Sosyal hizmet bilimi ve din ilişkisini gösteren somut bir örnek sunulmuş ve Diakoni kurumu, manevi sosyal destek bağlamında da incelenmiştir. Diakoni kurumunun işleyişi ise literatür taraması ve gözlem yöntemi ile incelenmiştir. Diakonie kurumundan destek talep eden mülteciler/göçmenler ile hizmet sunan uzmanlar arasındaki iletişim, etkileşim hizmetlerin sunumu ve göçmenlerle yapılan mülakatlar, fenomenolojik desen yaklaşımı ile tahlil olunmuştur. Göçmenlerin, sunulan hizmetlere ulaşımı, Diakoni çalışanı sosyal hizmet uzmanlarının sosyal hizmet sunarken gösterdikleri tavırlar ve bu süreçlerdeki olumlu-olumsuz taraflar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Germany, different organisations provide services for migrants in line with different missions, theories and understandings. Diakoni is one of these social service institutions. The Protestant sect of Christianity set out with an evangelical perspective, institutionalised over time and turned into a professional nature and organisation. Since the main axis of the study is the spiritual and material support offered to immigrants in Germany, the conceptual framework related to the content of the thesis is drawn in the first chapter. In the second chapter, the texts of Evangelism and Christianity and national and international academic works on Evangelism and Diakonia from the beginning to the present day have been examined through a literature review. The third chapter provides information on the method, importance, subject and purpose of the research.In the fourth chapter, the findings obtained from the field study are evaluated.In the research, the functioning of the Diakoni organisation, which has a worldwide size in terms of social service practice, its theological infrastructure and social service practices for immigrants are evaluated. The implementation of the financial, technical and moral support offered was analysed. The services provided were evaluated in terms of service recipients and service providers. The functionality of the services was analysed and positive and negative aspects were determined. The services offered to migrants were analysed from the perspective of social work. In order to verify the hypotheses put forward, answers were sought with qualitative methods. A concrete example showing the relationship between social work science and religion is presented and the Diakoni institution is also examined in the context of spiritual social support. The functioning of the Diakoni institution is examined through literature review and observation method. The communication and interaction between refugees/migrants who request support from the Diakonie institution and the experts providing services, the provision of services and interviews with migrants are analysed with a phenomenological design approach. The access of migrants to the services provided, the attitudes of Diakoni social workers while providing social services and the positive and negative aspects of these processes are discussed.