Edirne ilinin yemek kültürüne göçlerin etkisinin incelenmesi: Uzunköprü örneği
Examining the effect of migrations on the food culture of Edirne province: Uzunköprü example
  1. Tez No: 876018
  2. Yazar: EYLÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Beslenme bir insanın yaşamını sürdürebilmesi ve kaliteli bir yaşam geçirebilmesi için gerekli olan ihtiyaçtır. Bir topluma ait olan kültürel değerler o toplumun beslenme alışkanlıkları üzerinde de etki göstermektedir. Her topluma ait farklı bir mutfak kültürü bulunmaktadır. Yaşam şekli, ekonomi, eğitim, göç gibi etkenler mutfak kültürünü de zamanla etkilemiştir. Bu çalışmanın asıl amacı sosyal, siyasi, ekonomik veya eğitim gibi sebeplerden gerçekleşen göçlerin mutfak kültürüne etkilerinin incelenmesidir. Özellikle yoğun göç alımı ve verimine maruz kalan Trakya bölgesinden Edirne ili bu çalışma için seçilmiş olup araştırma en eski ilçesi olan Uzunköprü'de gerçekleşmiştir. Araştırma ilk aşamasında hem Edirne hem de Uzunköprü ilçesine ait literatür taraması yapılıp yer verildikten sonra ikinci aşaması için Uzunköprü'ye gidilip hem göçün etkisiyle oluşan yöresel mutfağa sahip olan işletmeler hem de göç ile Edirne Uzunköprü'ye yerleşmiş olan 45 yaş üstü halk ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yüz yüze bir görüşme gerçekleştirilip veriler toplanmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen verilere göre görüşme yapılan katılımcılar yöresel yemek kültürlerinin farkında olup çoğu yemeği yapmaktadırlar. Göç ile gelen yemek kültürü ile kendi yemek kültürlerini sentezlemişlerdir. İlçe merkezinde değil de köyde yaşayan Uzunköprü halkı yöresel yemekler dışında bu yemekler için gerekli olan tüm malzemeleri köyde kendileri yapmaktadır. Aynı şekilde işletme sahipleri menülerinde yöresel yemekler bulunmaktadır. Ancak görüşme yapılan tüm katılımcılar eskisi kadar kimsenin yemek kültürüne sahip çıkmadığını ve herhangi bir çalışma yapılmadığı sürece unutulmaya yüz tutacağının farkındadırlar
Özet (Çeviri)
Nutrition is the need for a person to survive and have a quality life. Cultural values belonging to a society also have an impact on the nutritional habits of that society. Every society has a different culinary culture. Factors such as lifestyle, economy, education and migration have affected culinary culture over time. The main purpose of this study is to examine the effects of migrations due to social, political, economic or educational reasons on culinary culture. The province of Edirne, from the Thrace region, which is particularly exposed to intense immigration and productivity, was chosen for this study and the research was carried out in Uzunköprü, its oldest district. In the first stage of the research, after a literature review of both Edirne and Uzunköprü districts was conducted and included, in the second stage, we went to Uzunköprü and conducted a semi-structured interview with both the businesses that have the local cuisine formed under the influence of immigration and the people over the age of 45 who settled in Edirne Uzunköprü due to immigration. A face-to-face interview was conducted using the form and data was collected. According to the data obtained as a result of the interviews, the interviewed participants are aware of the local food culture and cook most of the dishes. The people of Uzunköprü, who live in the village rather than in the district center, make all the ingredients required for these dishes themselves in the village, except for local dishes. Likewise, business owners include local dishes in their menus. However, all interviewed participants are aware that no one protects the food culture as much as before and that it will be forgotten unless any work is done.