Belgeli akreditif sözleşmelerinde tarafların hak ve yükümlülükleri
Rights and obligations of the parties in documented letter of credit agreements
  1. Tez No: 876019
  2. Yazar: SEVİN KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Uluslararası satış işlemlerinde, tarafların farklı kanun ve düzenlemelerinin olduğu ülkelerde bulunmasından ötürü, değişik ödeme yöntemlerinden yararlandığı görülmektedir. Bunlar genel olarak; peşin ödeme, mal mukabili ödeme, vesaik mukabili ödeme, akreditifli ödeme ya da kabul kredili ödeme şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamdan olmak üzere akreditif; satış sözleşmesi akdeden tarafların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için uygulamadan ortaya çıkan ve günümüzde sıkça başvurulan bir ödeme yöntemidir. Ödemenin akreditifle yapılmasının, alıcı ve satıcının çıkarlarını ortak noktada buluşturduğu ve böylece her iki tarafa da kolaylık sağladığı kabul edilmektedir. Tezimizde, akreditif hakkında temel bilgiler verilmiş, akreditifin tanımı ve akreditif ilişkisinin kurulması incelenmiştir. Daha sonra belgeli akreditif sözleşmesi incelenerek akreditife katılan tarafların hak ve yükümlülükleri açıklanmıştır. Akreditif sözleşmesinin hukukî mahiyeti hakkında doktrinde yer alan görüşler belirtilerek değerlendirmemiz yapılmıştır. Son olarak akreditif ilişkisinin sona ermesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In international sales transactions, it is seen that the parties benefit from different payment methods since they are located in countries with different laws and regulations. These are generally; cash payment, payment against goods, payment against documents, payment by letter of credit or payment by acceptance credit. In this context, letter of credit; is a payment method that emerged from practice in order to meet the needs of the parties concluding a sales contract and is frequently used today. It is accepted that payment by letter of credit brings the interests of the buyer and seller together and thus provides convenience for both parties. In our thesis, basic information about the letter of credit is given, the definition of the letter of credit and the establishment of the letter of credit relationship are examined. After that, the rights and responsibilities of each party involved in the letter of credit were discussed and the formal letter of credit contract was reviewed. Our evaluation was made by stating the opinions in the doctrine about the legal nature of the letter of credit contract. Finally, the termination of the letter of credit relationship was examined.