Okul yöneticilerinin kuantum liderlik becerileri ile hesap verebilirlik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between quantum leadership skills and accountability levels of school administrators
- Tez No: 876027
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KARSANTIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, okul yöneticilerinin kuantum liderlik becerilerinin hesap verebilirlik düzeylerine olan etkisini, öğretmen algılarına dayalı olarak ortaya koymayı amaçlayan betimsel bir çalışmadır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde, nicel araştırma yöntemleri kullanılarak yürütülmüştür. Bu araştırmada veri toplamak amacıyla“Kuantum Liderlik Ölçeği”ve“Okul Yöneticilerinin Hesap Verebilirlik Davranışları Ölçeği”olmak üzere iki araç kullanılmıştır. Her iki ölçeğin yapısı, kuramsal olarak daha önceden test edilmiş ve geçerliliği kanıtlanmıştır. Araştırmada ayrıca okul yöneticilerinin kuantum liderlik davranışlarının hesap verebilirlik düzeyine etkisini belirlemek amacıyla hesap verebilirlik düzeyinin bağımlı değişken olarak ele alındığı çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda kuantum liderlik ile hesap verebilirlik arasında yüksek düzeyde pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Bununla birlikte kuantum liderlik, hesap verebilirliğin %72'sini açıklamaktadır. Araştırmanın, yeni bilim anlayışının hızla gelişmekte olduğu günümüz dünyasında kaotik ve belirsizlik durumlarında kuantum liderlik becerileri gösterebilen okul yöneticilerinin bilgi toplumunun önemli gereksinimlerinden biri olan hesap verebilirlik düzeylerine olan etkilerini göstermesi bakımından alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study aiming to reveal the impact of school administrators' quantum leadership behaviors on their accountability levels based on teacher perceptions. The study was conducted using a relational survey model and quantitative research methods. Two instruments were used to collect data: the“Quantum Leadership Scale”and the“Accountability Behavior Scale of School Administrators”. The structure of both scales has been theoretically tested and their validity has been established. Additionally, multiple linear regression analysis was conducted to determine the impact of school administrators' quantum leadership behaviors on accountability levels, treating accountability level as the dependent variable. The findings of the study revealed a high level of positive correlation between quantum leadership and accountability. Moreover, quantum leadership accounts for 72% of accountability. The study is believed to contribute to the literature by demonstrating the effects of school administrators capable of exhibiting quantum leadership skills in chaotic and uncertain situations, which are significant requirements of the knowledge society in today's rapidly evolving world.