Çeşitli değişkenlerin MOOC kullanan öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri, çevrimiçi öz düzenleme becerileri ve çevrimiçi öğrenme zorlukları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Exploring the effect of various variables on lifelong learning tendencies, self-regulated online learning skills and online learning challenges of pre-service teachers using MOOCs
  1. Tez No: 876031
  2. Yazar: ZEYNEP HELLAÇ AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR REİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada yüksek / düşük öz düzenleyici öğrenme becerisine, çevrimiçi öğrenme öğrenci engeline, yaşam boyu öğrenme eğilimine sahip farklı branşlardan öğretmen adaylarının MOOC'lardaki öz-düzenleme, yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve çevrimiçi öğrenme öğrenci engel puanları arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca yüksek/düşük öz-düzenleyici öğrenme, yaşam boyu öğrenme grubunda olmanın, branşın, cinsiyetin, MOOC kullanım amacının, öz-düzenleyici öğrenme, çevrimiçi öğrenme öğrenci engelleri ve yaşam boyu öğrenme üzerinde anlamlı etkiye sahip olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırma sorularını cevaplamak amacıyla nedensel karşılaştırma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Amaca yönelik örneklem belirleme yöntemiyle üç üniversitenin farklı branşlardaki MOOC kullanan 452 öğretmen adayı seçilmiştir. Öğretmen adaylarının MOOC kullanımı bu araştırma için şart koşulmuştur. Araştırmada veri toplama sürecinde, MOOC kullanan öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimlerini belirlemek amacıyla, yaşam boyu öğrenme eğilimlerini belirleme ölçeği, çevrimiçi öğrenme ortamlarında öğrenenlerin öz düzenlemeli öğrenme düzeylerini belirlemek için öz düzenlemeli çevrimiçi öğrenme ölçeği ve MOOC ortamlarında karşılaştıkları zorluk düzeylerini belirlemek için çevrimiçi öğrenmede öğrenci engelleri ölçeği kullanılmıştır. Öz düzenleme, çevrimiçi öğrenme öğrenci engelleri, yaşam boyu öğrenme gruplarını oluşturmak için hiyerarşik ve k-means kümeleme analizleri gerçekleştirerek, gruplar arasında anlamlı farklılıkları saptamak için bağımsız örneklemler t-testi, branş, cinsiyet, MOOC kullanım amacının, öz-düzenleyici öğrenme, çevrimiçi öğrenme öğrenci engelleri ve yaşam boyu öğrenme eğilimleri üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olup olmadığını belirlemek amacıyla da MANOVA analizi uygulanmıştır. Analizler sonucunda yüksek öz düzenlemeye sahip grubun genel yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin ve alt boyutlarının düşük öz düzenleme grubundaki öğretmen adaylarına göre yüksek olduğu belirlenmiştir. Fakat çevrimiçi öğrenme öğrenci engelleri açısından aralarında istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Düşük çevrimiçi engele sahip grubun öz düzenlemesi daha yüksek ve yüksek çevrimiçi öğrennme öğrenci engeline sahip gruptan üst bilişsel beceriler ve çevresel yapılanma boyutlarında farklılaşmaktadır.Yüksek yaşam boyu öğrenme eğilimindeki öğretmen adaylarının ise çevrimiçi öğrenme öğrenci engelleri puanları, düşük yaşam boyu öğrenme eğilimine sahip olanlardan daha düşüktür. Sosyal etkileşimler, çalışmalar için zaman ve destek, akademik beceriler,teknik beceriler, yönetici /öğretici konuları, internet erişimi ve fiyatları alt boyutlarında farklılaştıkları tespit edilmiştir. Düşük çevrimiçi engele sahip olan grubun da yaşam boyu öğrenme eğilimleri yüksektir. Yüksek grup ile düşük çevrimiçi öğrenme öğrenci engeline sahip grup arasında sebat alt boyutu hariç diğer alt boyutlarda farklılıklar saptanmıştır. Cinsiyet bazında kadın öğretmen adaylarının erkek öğretmen adaylarına göre öz düzenlemelerinin düşük, çevrimiçi öğrenme öğrenci engellerinin yüksek olduğu tespit edilirken, öğretmen adaylarının kullanım amaçlarından mesleki gelişim amacının öz düzenlemeyi arttırdığı görülmüştür. MOOC kullanan öğretmen adaylarının öz düzenleyici öğrenme becerilerini ve yaşam boyu öğrenme eğilimlerini arttırmak ve çevrimiçi öğrenme öğrenci engellerini minimum seviyeye indirmek amacıyla MOOC tasarımlarında dikkat edilmesi gereken hususlarda MOOC tasarımcılarına, içerikle ilgili hususlarda eğitmenlere ve öğrenme deneyimleri konusunda öğretmen adaylarına öneriler de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether there were significant differences among self-regulation in MOOCs, lifelong learning tendencies, and student barriers to online learning scores for pre-service teachers from different fields with high/low self-regulated online learning skills, online learning barriers, and life-long learning tendencies. It also identified whether being in the high/low self-regulated learning group, lifelong learning group, branch, gender, and purposes of MOOC usage had a significant impact on self-regulated learning, online learning barriers, and lifelong learning. In line with the research questions, the causal-comparative research method was employed. Using the purposive sampling method, 452 pre-service teachers from various fields at three different universities who use MOOCs were selected. The use of MOOCs by pre-service teachers was a prerequisite for this research. For the data collection process of the research, the Lifelong Learning Tendency Scale was used to determine the lifelong learning tendencies of pre-service teachers who had used MOOCs. The self-regulated Online Learning Questionnaire was employed to assess the self-regulated learning levels of learners in online learning environments, and the Scale of Student Barriers to Online Learning was utilized to determine the levels of difficulty encountered by the participants in MOOC environments. Hierarchical and k-means clustering analyses were performed to establish groups as high and low for self-regulation, online learning barriers, and lifelong learning, followed by independent samples t-tests to detect significant differences among these groups. Manova was also applied to identify whether branch, gender, and purposes of MOOC usage had a significant impact on self-regulated online learning, online learning barriers, and life-long learning tendencies. The findings indicated that the pre-service teachers who had high SRL (self-regulated learning) skills demonstrated higher lifelong learning tendencies and sub-dimensions compared to the low SRL groups. However, no statistically significant difference was found between them in terms of online learning barriers. The pre-service teachers with low online learning barriers had higher self-regulation, and it differed from the ones who had high online learning barriers in terms of metacognitive skills and environmental structuring. The pre-service teachers with high lifelong learning tendencies were found to have lower scores on online learning barriers compared to those with low lifelong learning tendencies They were identified as differing in the sub-factors of social interaction, time and support for studies, academic and technical skills, administrative issues, cost, and access to the Internet. The pre-service teachers with low online learning barriers exhibited high lifelong learning tendencies. Differences had been identified between the high and low online learning barrier groups in all sub-dimensions except for persistence. It had been found that female pre-service teachers had lower self-regulation and higher online learning barriers compared to their male counterparts, while among pre-service teachers, using MOOCs as professional development increased self-regulated learning. Suggestions have been provided for MOOC designers to leverage the self-regulated learning skills and lifelong learning tendencies of pre-service teachers using MOOCs, as well as to minimize student barriers to online learning. These recommendations apply to instructors for addressing content-related issues, enhancing learning experiences for pre-service teachers, and assisting MOOC designers in the design process.