An examination of presage, process and product dimensions in massive open online courses
Kitlesel açık çevrim içi derslerde girdi, süreç ve çıktı boyutlarının incelenmesi
  1. Tez No: 647845
  2. Yazar: BERKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 472
Özet
Kitlesel Açık Çevrim içi Dersler (KAÇD'ler), son yıllarda dünya çapında büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Bilgeİş Çevrim içi Öğrenme Portali (bilgeis.net), Türkiye'de çevrim içi bir derse kaydolmak isteyen herkes için pgKAÇD (Profesyonel Gelişim için Kitlesel Açık Çevrim içi Ders) sağlayan en kapsamlı KAÇD portallerinden biridir. Bu çalışma, KAÇD'lerde girdi, süreç ve çıktı değişkenlerinin ve bu değişkenler arasındaki ilişkilerin çeşitli veri kaynakları kullanılarak Biggs'in 3P öğretme ve öğrenme modeli ve niyet-davranış uyumsuzluğu temelinde genel olarak anlaşılmasını ve araştırılmasını karma yöntem araştırması (sıralı açıklayıcı desen) ile sağlamaktadır. Bu çalışmanın dört amacı vardır. Birincisi, öğrenenlerin pgKAÇD'lere kaydolma motivasyonlarını, farklı bakış açılarına dayalı pgKAÇD tamamlama oranlarını ve ilgili değişkenler ile pgKAÇD tamamlama arasındaki ilişkiyi incelemektir. İkincisi, öğrenen niyetlerini bunları izleyen davranışlarla (niyet-davranış uyumsuzluğu) incelemek ve niyet-davranış uyumsuzluğunun arkasındaki nedenleri açıklamaktır. Üçüncüsü, KAÇD'lerde ders doyumu ve algılanan öğrenmeyi çevrim içi öğrenmeye hazırbulunuşluk ve algılanan kullanılabilirlik değişkenleri açısından incelemektir. Sonuncusu ise öğrenenlerin pgKAÇD'lere başlamama, tamamlamama ve tamamlama nedenlerini, çevrim içi öğrenmeye hazırbulunuşluklarını, ders doyumunu, öğrenmelerini etkileyen faktörleri, portalin kullanılabilirliğini ve dersleri tamamlama sonucunda elde edilen algılanan faydaları keşfetmektir. Bu çalışma için toplam dört pgKAÇD (ikisi teknik beceriler ve ikisi sosyal beceriler için olmak üzere) üç aşamalı örnekleme stratejisi kullanılarak seçilmiştir. Çalışmanın katılımcıları bu dört pgKAÇD'ye kayıt olan öğrenenlerden oluşmakta ve katılımcı sayısı, nicel ve nitel aşama için sırasıyla 12.666 ve 704'tür.Veriler, nicel ve nitel ölçme araçları kullanılarak toplanmış ve tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, Bilgeİş pgKAÇD'lerine kayıt olan öğrenenlerin yeni bir konu öğrenme, kişisel gelişim, sahip olunan bilgileri arttırma ve konuya ilgi gibi çeşitli motivasyonlara sahip olduğunu göstermiştir. Öğrenenlerin pgKAÇD'lere başlamamasının ve tamamlamamasının ana nedeni, öğrenenlerle ilgili zaman sorunları olarak bulunmuştur. Dahası, geleneksel tamamlama oranları, aktif öğrenenlere ve öğrenen niyetlerine dayalı tamamlama oranları çok farklı yüzdeler göstermiştir. pgKAÇD tamamlama durumu yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, istihdam durumu, öğrenen niyeti, çevrim içi öğrenmeye hazırbulunuşluğun öz-yönelimli öğrenme boyutu ve öğrenenlerin ders davranışları değişkenleri ile anlamlı ölçüde ilişkili bulunurken önceki çevrim içi öğrenme deneyimleriyle ilişkili bulunmamıştır. Sonuçlar ayrıca pgKAÇD'lerde niyet-davranış uyumsuzluğunun oluştuğunu ve niyet-davranış uyumsuzluğunun arkasındaki ana nedenin öğrenenle ilgili zaman sorunları olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, çevrim içi öğrenmeye hazırbulunuşluk, ders doyumu ve algılanan öğrenme, çevrim içi öğrenmeye hazırbulunuşluk ve ders doyumu ile algılanan kullanılabilirlik ve algılanan öğrenme arasında anlamlı bir ilişki olduğuna işaret etmiştir. Buna ek olarak, öğrenenler çoğunlukla kendilerini Bilgeİş pgKAÇD'lerinde çevrim içi öğrenmeye hazır hissetmişlerdir. Genel olarak ders tasarımından memnun kalmışlardır ve ders tasarımıyla ilgili konular öğrenmelerini olumlu yönde etkilemiştir. Ayrıca portalin kullanımını kolay bulmuşlar ve portalin iyi tasarlanmış olduğunu belirtmişlerdir. Ağırlıklı olarak öğrenenler tamamladıkları derslerden bilgi edinmeye yönelik fayda elde etmişlerdir. Çalışmanın sonuçları detaylı olarak tartışılmış ve KAÇD tasarımcıları, geliştiricileri ve sağlayıcıları için uygulamaya yönelik öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Massive Open Online Courses (MOOCs) have made a great progress around the world in the recent years. Bilgeİş Online Learning Portal (bilgeis.net) is one of the most comprehensive MOOC portals providing pdMOOCs (Massive Open Online Courses for Professional Development) for any learner who would like to enroll in an online course in Turkey. This study provides overall understanding and exploration of presage, process, and product variables and the relationships between these variables using a variety of data sources in Bilgeİş pdMOOCs based on Biggs' 3P model of teaching and learning, and intention-behavior gap in pdMOOCs using a mixed methods research with the explanatory sequential mixed methods design. In particular, the purpose of this study is four folds. The first is to examine the motivations for enrolling in the pdMOOCs, pdMOOC completion rates based on different perspectives, and the relationship between relevant variables and pdMOOC completion. The second is to examine learner intentions with subsequent behaviors (intention-behavior gap) and explain the reasons behind intention-behavior gap. The third is to examine course satisfaction and perceived learning in MOOCs with respect to online learning readiness and perceived usability variables. The last is to explore the reasons for not starting, not completing, and completing the pdMOOCs, online learning readiness, course satisfaction, factors affecting learning, portal usability, and perceived benefits obtained from the courses. A total of four pdMOOCs (two for technical skills and two for soft skills) were selected for this study using a three stage sampling strategy. The participants were learners from these four pdMOOCs, and the number of participants was 12,666 and 704 for the quantitative stage and qualitative stage, respectively. The data were collected using quantitative and qualitative instruments, and analyzed using descriptive and inferential statistics. The results showed that learners in Bilgeİş pdMOOCs have diverse motivations including learning a new topic, personal development, increasing current knowledge, and interest in the topic. The main reason why learners did not start and complete pdMOOCs was learner related time issues. Moreover, completion rates based on traditional completion rates, active learners, and learner intentions showed very different percentages. pdMOOC completion was significantly associated with age, gender, education level, employment status, learner intent, self-directed learning dimension of online learning readiness, and learners' course behaviors, but not with previous online learning experience. The results also showed that intention-behavior gap occurs in pdMOOCs, and the main reason behind intention-behavior gap was learner related time issues. The results indicated a significant relationship between online learning readiness, course satisfaction and perceived learning, online learning readiness and course satisfaction, and perceived usability and perceived learning. In addition, learners were mostly feeling themselves ready for online learning in pdMOOCs. They were mainly satisfied with the course design, and the course design related issues influenced their learning positively. They also found the portal easy to use and well-designed. They mainly obtained knowledge benefits from the pdMOOCs. The results of the study were further discussed, and practical suggestions for MOOC designers and developers, and MOOC providers were given.