Yargıtay kararları ışığında nöroşirürjide malpraktis
Malpractice in neurosurgy in the light of the Supreme Court decisions
- Tez No: 876037
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Nöroşirürji, Law, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tez, malpraktis olgusunun (tıbbi uygulama hatasının) karmaşık doğasını ele almakta ve tıbbi uygulama hatasının yasal boyutlarını açıklığa kavuşturmaya çalışmaktadır. Çalışma, sağlık hizmetlerindeki hukuki sorumluluğu, sözleşmeye dayalı ve sözleşme dışı yükümlülükleri ve bunların tıbbi müdahaleler kapsamındaki sonuçları detaylandırarak malpraktis olgusunu ele almaktadır. Tıbbi anlamda doğru, eksiksiz ve zamanında müdahalelerin önemi çerçevesinde ele alınan Malpraktis vakalarında yetkili personelin gerekliliği, tıbbi gereklilik ve etik uygulamalarda bilgilendirilmiş onamın rolü vurgulamaktadır. Ayrıca tez, özellikle nöroşirürjinin uzmanlık alanındaki malpraktis ve komplikasyonlarını titizlikle incelemektedir ve malpraktis ile izin verilen komplikasyonlar arasındaki ince ayırımın altını çizmektedir. Bu çerçevede organizasyonel eksikliklerden prosedür hatalarına kadar uzanan yaşanmış değişik malpraktis vakalarını ele almakta, acil durumlarda hekimin sorumluluklarını detaylandırmakta, hasta takibindeki özeni ve kabul edilebilir riskler ile komplikasyonlar arasındaki ayrımı vurgulamaktadır. Bu yönüyle bu tez, sağlık hukukuna bağlı farklı aktörlerin yasal yükümlülükleri, etik zorunlulukları ve mesleki sorumluluklarına ilişkin detaylı bir inceleme yaparak malpraktis olgusunun hukuki yönüne katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the complex nature of the phenomenon of malpractice and tries to clarify the legal dimensions of medical malpractice. The study addresses the phenomenon of malpractice by detailing legal liability in healthcare, contractual and non-contractual obligations and their consequences within the scope of medical interventions. The necessity of authorized personnel in Malpractice cases, which are handled within the framework of the importance of medically accurate, complete and timely interventions, emphasizes the role of informed consent in medical necessity and ethical practices. In addition, the thesis meticulously examines malpractice and its complications, especially in the specialty of neurosurgery, and underlines the fine distinction between malpractice and permissible complications. In this context, it discusses various malpractice cases ranging from organizational deficiencies to procedural errors, details the responsibilities of the physician in emergency situations, emphasizes the care in patient follow-up and the distinction between acceptable risks and complications. In this respect, this thesis contributes to the legal aspect of the malpractice phenomenon by making a detailed examination of the legal obligations, ethical obligations and professional responsibilities of different actors affiliated with health law.